Hosszú téli álmából keltették életre a kutatók a hibernált férget. Az állat szívósnak bizonyult és beigazolta azt a feltevést, miszerint az életösztön a legerősebb. Dr. Philipp Schiffer, a Kölni Egyetem csoportvezetője kollégái segítségével kereste a választ arra, hogyan tudott életben maradni a kis lény a zord körülmények ellenére. A féreg nem kevesebb mint 46 ezer éve fagyott meg, és azóta volt ilyen állapotban a szibériai örök fagyban – írja az Earth.com.
Szibéria területén a fagyott talaj több száz méter mélységig is elérhet, a hideg pedig konzerválja mindazt, ami a rétegeibe reked. Bár ezeken a területeken az életkörülmények rendkívül kedvezőtlenek, a jégtakaró ideális helyül szolgál az állati maradványok számára, akár évezredeken át is.
A most felélesztett féreg egy olyan fajhoz tartozik, amely masszív hidegtűrő képességgel bír. Ebben az úgynevezett kriptobiózis állapotban az élőlények szinte bárminek ellenállnak, egészen addig, míg vissza nem térnek a normális közegükbe. Ez idő alatt élet-halál közötti állapotban lebegnek, melyben az anyagcseréjük gyakorlatilag észrevehetetlen.
A tudósok az eddig ismeretlen fonálférget Panagrolaimus kolymaenisnek nevezték el. Az elvégzett kormeghatározásból kiderült, hogy az állat több tízezer éves, életének nagy részét pedig hibernált állapotban, fagyott üledék alatt töltötte. A férget körülbelül 37 méter mélyen találták meg. Helyzete miatt védve maradt a hidegtől, ezáltal pedig esélyt kapott arra, hogy a laboratóriumban új életet kezdhessen és szaporodjon. A kutatók eddigi tapasztalatai szerint ezeknek a fonálférgeknek az élettartama csupán egy-két hónap lehet. Mivel az újraélesztett, szívós jószág meghaladta ezt az időtartamot, a tudósok újabb kutatásokba fogtak.
„Ez egy csoda! Az élet megállítható, majd újraindítható. Senki nem gondolta volna, hogy ilyen masszív fajról van szó” – nyilatkozta Dr. Philipp Schiffer.
Hasonló felfedezésre jutottak az úgynevezett „medveállatkák” esetében is. Egy 2017-es NASA tanulmány megállapította, hogy ezek az élőlények olyannyira ellenállók, hogy az űrben is életben maradnak.
Bár az eredeti példány már elpusztult, utódai laboratóriumi körülmények között azóta is jó egészségnek örvendenek. Ez pedig további kutatásokra és felfedezésekre ad lehetőséget. A kutatók abban bíznak, hogy a jövőben még több, hasonló felfedezés születhet, melyek által jobban megérthetjük, hogyan képesek az élőlények túlélni az extrém körülményeket.