Vadásznak rájuk és kereskednek velük – ez a sorsa világszerte évente több millió cápának és rájának. Panamában a rendőrség 6,79 tonna cápauszonyt foglalt le. Mint arról a hatóságok csütörtökön beszámoltak, öt embert tartóztattak le.
A cápauszonyokat egy tizenkét méter hosszú konténerben tárolták, amelyet a „Cápa hadművelet” keretében fedeztek fel a fővárostól, Panamavárostól mintegy 60 kilométerre nyugatra, Capira faluban. A rendőrök cápafajok és méret szerint válogatták szét a leletet, és nagy kartondobozokra terítették ki őket, hogy szemléltessék a bűncselekmény mértékét. Akadtak kisebb, tíz-tizenöt centiméteres uszonyok, de félméteres hátúszó is, amelyek nagyobb méretű cápáktól származtak.
Kelet-ázsiai országokban csemege
A cápahús és különösen a cápauszonyleves a kelet-ázsiai országokban igazi csemegének számít, kilónként akár 1000 dollárt is fizetnek érte. A közhiedelem szerint a cápauszonyleves lassítja az öregedési folyamatot, serkenti az étvágyat, javítja a memóriát és növeli a potenciát. Gyakran előfordul, hogy az uszonyok levágása után az állatokat visszadobják a tengerbe, ahol lassú halált halnak.
Az amerikai Pew környezetvédelmi szervezet szerint évente több mint 100 millió cápát ölnek meg – főként uszonyukért és egyéb részeikért. Eszerint a cápafajok több mint 30 százalékát akut kihalás fenyegeti.
Megállapodás a cápák védelméről
A vadon élő állat- és növényfajok világkonferenciája tavaly novemberben úgy döntött, hogy módosítja a cápák védelméről szóló törvényt. A védett fajok listájára újonnan 54 földi cápafaj, hat kis pörölycápafaj és 37 kis hegedűrája faj került fel.
Ennek eredményeként az uszonyukért és húsukért forgalmazott fajok 90 százaléka a jövőben védett lesz. Korábban csak egynegyedük volt, főként a nagyobb fajok.