A sürgető gazdasági kihívások és a népesség egyre jobb általános állapota lehetővé teszi, hogy emelkedhessen a nyugdíjkorhatár. Az úgynevezett „ezüstgazdaság” hatalmas potenciált rejt magában, ezért ösztönzik arra az embereket, hogy tovább maradjanak aktívak. A szlogen immár „a hetven az új ötven”. Ennek az alapja az, hogy egyes kutatások szerint egy 2022-ben 70 éves személy ugyanolyan kognitív képességekkel rendelkezik, mint 2000-ben egy 53 éves.
Az öregedés és a munkavállalás összefüggéseiről 41 ország adatait összesítette a Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelentése – írja a dailymail.co.uk. A jelentés hangsúlyozza, hogy a jobb egészségi állapot lehetővé teszi a későbbi nyugdíjba vonulást, annál is inkább, mert a munkanélküliség esélye egyre kevésbé fenyeget a fejlett országokban. Az elöregedő társadalmak ráadásul egyre komolyabb kihívásokkal néznek szembe. Égetővá válik a munkaerőhiány, a munka frontján ezért szükség van az idősebbekre is.
Az IMF megfogalmazásában „a demográfiai tényezők hosszú árnyékot vetnek az életszínvonal és az államháztartás kilátásaira”. Azzal érvelnek, hogy meg kell reformálni a nyugdíjakat, a képzések rendszerét és hozzá kell nyúlni a nyugdíj-korhatárokhoz is, hogy enyhítsék az elöregedő népesség okozta nyomást.
A törvényes nyugdíjkorhatár megváltoztatása mellett szerintük vissza kell szorítani a korengedményes nyugdíjazást is. Ösztönözni és jutalmazni kell továbbá a nyugdíjba vonulás elhalasztását, valamint a minél későbbi nyugdíjba vonuláshoz magasabb nyugdíjakat kell rendelni – javasolja az IMF. A cél a fenntarthatóság, az időskori elszegényedés megelőzése, valamint a vagyoni egyenlőtlenségek mérséklése. Folyamatos képzésekkel kell felkészülni a változásokra, hogy az idősek továbbra is foglalkoztathatók maradjanak „a lehetséges mesterséges intelligencia-forradalom küszöbén”.
A szakértők szerint már most is hatalmas azoknak a száma, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy nyugdíjba vonuljanak. Az Egyesült Királyság statisztikai hivatala (ONS) szerint például jelenleg 686 ezer 65 év feletti nő dolgozik az országban, számuk az elmúlt 12 hónapban pedig 135 ezer fővel nőtt.