Legalább 78 holttestet hoztak fel a héten egy régóta bezárt dél-afrikai aranybányából. A tömeges tragédiát megelőzően a rendőrség hónapokon át hermetikusan körülzárta a területet és megakadályozta, hogy a föld alatt rekedt emberek élelemhez és vízhez jussanak – tudósított az aljazeera.com. A rendőrség szerdán jelentette be, hogy hivatalosan is véget ért az akciójuk. Közölték továbbá, hogy minden túlélőt és holttestet kihoztak a bányából, amely Johannesburg közelében, Stilfonteinben található.
Két kilométer mélyen
A használaton kívüli aranybánya legmélyebb járatai két kilométer mélyre nyúlnak. A veszélyes vájatokban már régóta munkálkodtak Mozambikból, valamint egyéb afrikai országokból érkezett munkások, hogy megtalálják a szerencséjüket. Az arany után kutakodó munkások tevékenységét megelégelték a Dél-Afrikai Köztársaság hatóságai és kemény eszközöket vetettek be. A helyszínen hatalmas rendőri erőt vonultattak fel, hogy véget vessenek az illegális bányászatnak.
Hónapokig tartott a blokád
A régi várostromok gyakorlatát alkalmazva a rendőrség úgy döntött, hogy az élelmiszer és az ivóvíz utánpótlásának leállításával kényszeríti a felszínre a szerencsevadászokat. Ahogyan elfogytak a tartalékaik, sokan végül önként jöttek a felszínre, vállalva ezzel a szigorú hatósági eljárásokat. A hatóságok szerint 1576 bányász hagyta el a a bányát önkéntesen. Őket kivétel nélkül elfogták, majd kihallgatták, ezután rövid úton kiutasították az országból azt a 121 külföldit, akinek nem voltak hivatalos papírjai. Eközben több száz további bányász rekedt a föld alatt, ők nem mertek a felszínre jönni. A tavaly nyáron kezdődött rendőri blokád mindvégig fennmaradt és semmilyen ellátmány nem juthatott a bányába. A patthelyzetet végül egy decemberben meghozott bírósági ítélet oldotta fel. E döntés értelmében a rendőrségnek azonnal abba kellett hagynia az embertelen intézkedést és engednie kellett, hogy élelelmhez és vízhez jussanak a bányászok. Hétfőn döntött úgy a rendőrség, hogy bejárják és megtisztítják a föld alatti tárnákat. A napokon át zajló akció során 240 túlélőt találtak és hoztak a felszínre. Rajtuk kívül 78 holttestet gyűjtöttek össze, az áldozatokkal többnyire az éhezés és a kiszáradás végzett. A hatóságok eljárását nemcsak a szakszervezetek és emberi jogi aktivisták, de a Dél-afrikai Köztársaság kormányának ellenzéke is éles szavakkal ítélte el.