Nem sokkal a Sindoor néven indított támadássorozatot követően India kénytelen volt elkönyvelni az utóbbi idők legdrágább hadi veszteségét – írja a militarywatchmagazine.com. Előbb egy MIG-29-es vadászrepülő, majd egy Mirage 2000-es elvesztéséről jöttek információk, végül beütött a bombahír. Kiderült, hogy az indiai légierő elveszítette egyik méregdrága Rafale vadászgépét is.
A pakisztáni hadsereg által közzétett fotók megerősítették a csúcskategóriás francia repülőgép lelövésének tényét. A felvételeken láthatók a Rafale pilontartói, rakétalkatrészek és a hajtómű törmelékei is. Bár több indiai forrás azt állítja, hogy a vadászgép nem harci incidensben veszett oda, nagyon valószínű, hogy vagy pakisztáni vadászgépek vagy a pakisztáni légvédelem szedte le.
Alátámasztja a vélekedést, hogy Indiában azonosították egy kínai gyártmányú, PL-15 típusú levegő-levegő rakéta roncsait. Ez bizonyítja, hogy a pakisztáni légierő bevethette csúcskategóriás kínai vadászrepülőit, a J-10C-est és a JF-17 Block III-ast. Elképzelhető, hogy e kínai repülők és fegyverzetük mért pusztító csapást India francia harci gépére.
A Rafale elvesztése komoly PR-katasztrófát jelenthet az indiai védelmi minisztérium számára. A francia vadászgépek beszerzése ugyanis régóta sok vitát kavart az ázsiai országban. 2016-ban 8,7 milliárd dolláros szerződést írtak alá 36 vadászgép beszerzésére, így a Rafale a világ egyik legdrágább exportált repülőjének számít. Darabja nem kevesebb, mint 241 millió dollárba, körülbelül 84 milliárd forintjába került Indiának.
Magas ára ellenére a Rafale azonban korántsem számít kiválónak. Viszonylag könnyű repülőgép, sőt, a világon gyártott vadászgépek közül a leggyengébb motorral látták el. Viszonylag kis radarral és sokkal korlátozottabb hatótávolsággal rendelkezik, mint vetélytársai, ráadásul nagyon messze van az ötödik generációs harci repülőktől. A dolog pikantériája, hogy az indiai védelmi minisztérium a beszerzést azzal indokolta, hogy a Rafale óriási fölényt biztosítana a pakisztáni légierővel szemben.
A forrás megjegyzi, hogy Pakisztán kínai vadászgépei nemcsak ötödik generációsak, de az áruk is jutányos volt. Pakisztán ugyanis a Rafale-ok árának mindössze harmadáért szerezte be a sokkal ütőképesebb kínai harci eszközöket.