Ezen a héten tartják világszinten a World Continence Week-et, azaz a Világ Kontinencia Hetét, melynek célja, hogy segítsen csökkenteni a tabu- és szégyenérzetet, amelyek gyakran kísérik az inkontinenciaval élő embereket. Emellett lehetőséget teremt a tudatosság és az információ terjesztésére a kezelési lehetőségekről és az elérhető erőforrásokról.
Mi az inkontinencia és mi okozhatja a kialakulását?
Az inkontinencia egy olyan egészségügyi állapot, amelyben az adott személy nem képes kontrollálni a vizelet vagy székletürítési folyamatot. Ez a probléma különböző súlyosságú lehet. Enyhe formájában csak időnként előforduló vizeletcsepegésről van szó, míg súlyos esetekben teljes kontrollvesztés jellemző, amikor a személy nem tudja tartani a vizeletet vagy székletet és azok akaratlanul kiürülnek.
Ezen állapot kialakulásának okai igen változóak lehetnek:
- Izomgyengeség: a medencefenék izmainak gyengülése, melyet szülés, öregedés vagy bizonyos műtétek okozhatnak.
- Hormonális változások: különösen a menopauza idején, amikor az ösztrogénszint csökken, a húgycső és a hólyag szövetei elvékonyodhatnak és gyengülhetnek.
- Fertőzések: a húgyúti fertőzések átmeneti inkontinenciát okozhatnak.
Az inkontinencia kezelési módszerei
Az inkontinencia kezelése attól függ, hogy milyen típusú inkontinenciáról van szó, valamint az alapvető okoktól, ám vannak “általános” kezelési módszerek, amelyek a legtöbb esetben megoldást nyújthatnak.
- Medencefenék gyakorlatok: az úgynevezett Kegel-gyakorlatok célja a medencefenék izmainak megerősítése, amelyek segítenek a vizelet visszatartásában.
- Elektromos stimuláció: az izmok elektromos árammal történő stimulálása segíthet az izomerő növelésében és a hólyag kontrolljának javításában.
- Gyógyszeres kezelés: bizonyos gyógyszerek segíthetnek a hólyag izmainak ellazításában vagy erősítésében, illetve a húgyhólyag működésének javításában.
- Sebészeti beavatkozások: súlyosabb esetekben műtéti eljárások is rendelkezésre állnak, amelyek segíthetnek a hólyag és a húgycső helyzetének javításában, vagy a medencefenék izmainak megerősítésében.
De vajon melyik a legeredményesebb kezelési módszer?
Az EverDerm Klinika egy új és innovatív kezelést kínál az inkontinencia kezelésére: az EMSELLA gépi gátizomerősítést. Az EMSELLA kezelés HIFEM (High-Intensity Focused Electromagnetic) technológiát használ, amely közvetlenül stimulálja a medencefenék izmait. A gép egy kezelés során körülbelül 10.000 szupramaximális izomösszehúzódást indít be a medencefenék izomzatának teljes területén, amely annak megemelkedését eredményezi. Mindössze 8-10 alkalom után jelentős javulás tapasztalható, és az inkontinencia tünetei megszűnhetnek. Ráadásul, mivel ez a módszer megerősíti a gátizmokat, a probléma valószínűleg a kezelés után nem alakul ki újra. (X)