ACNEWS

Hülyét csinált a rendőrökből a körözött politikus

Carles Puigdemont / Fotó: Shutterstock
Carles Puigdemont / Fotó: Shutterstock
Ismét eltűnt a körözés alatt álló Carles Puigdemont szeparatista vezető, aki közel hét év száműzetés után megjelent Barcelonában.
Hirdetés
Ad image

Útlezárásokat állítottak fel a mediterrán metropoliszból kivezető összes főútvonalon. A rendőrök minden, a várost elhagyni szándékozó járművet ellenőriztek. Egyes esetekben az autók csomagtartóit is ellenőrizték, a motorosoknak pedig le kellett venniük a sisakjukat.

„Megerősíthetem, hogy Puigdemontot még nem tartóztatták le” – mondta a katalán belügyminisztérium szóvivője. „Útlezárásokat állítottak fel, hogy megtalálják őt”.

Puigdemont közel hét év száműzetés után reggel megjelent Barcelona központjában.A Junts (Együtt Katalóniáért) párt vezető politikusaival körülvéve, akadálytalanul sétált az utcákon, jobbra-balra üdvözölve az embereket. A rendőrség, amely erős biztonsági erőkkel volt jelen a helyszínen, nem mert közbeavatkozni, noha elfogatóparancs van érvényben a 61 éves férfi ellen. Puigdemont a 2017-es illegális függetlenségi népszavazás és az azt követő sikertelen elszakadás után titokban, autóval menekült el az országból.

Puigdemont ezután rövid beszédet mondott több ezer támogatója előtt a regionális parlament közvetlen közelében, ahol éppen a szocialista Salvador Illa új katalán miniszterelnökké választását tartották. „Ma azért jöttem ide, hogy emlékeztessem önöket, hogy még mindig itt vagyunk, mert nincs jogunk feladni” – mondta Pigdemont, utalva Katalónia Spanyolországtól való függetlenségéért folytatott harcára.

„Nem áll érdekünkben olyan országban élni, ahol az amnesztiatörvények nem adnak amnesztiát” – tette hozzá Puigdemont. Arra utalt, hogy az igazságszolgáltatás nem volt hajlandó alkalmazni rá a szeparatistáknak járó amnesztiát.

Közben a parlamentben megkezdődött az Illa-választó ülés. Illa lenne évek óta az első regionális kormányfő Katalóniában, aki amellett érvelne, hogy a gazdag régió Spanyolország része maradjon. Puigdemont bejelentette, hogy részt kíván venni a parlamenti ülésen. Ehhez választott képviselőként demokratikus joga lett volna. De ahelyett, hogy beszéde után a parlamentbe ment volna, eltűnt a tömegben. A médiajelentések szerint a rendőrség arra összpontosított, hogy megakadályozza Puigdemontot abban, hogy belépjen a parlamentbe. Még a parlament épülete alatti alagutakat is ellenőrizték.

Puigdemontot azonban nem sokkal a beszéd után már nem lehetett látni a televízióban, és a spanyol média azon töprengett, hogy hová mehetett. Pártjának vezető tagjai csendben és szótlanul sétáltak át a tömegen a parlament felé, de Puigdemont már eltűnt. Állítólag egy rendőr és gépkocsija segítette ebben.

Illa pártja a legerősebb erőként került ki a májusi előrehozott választásokból, de szüksége van a baloldali szeparatista párt, az ERC támogatására, amelyet pénzügyi kérdésekben tett engedményekkel és a katalán nyelv támogatásával ért el. Ha azonban augusztus 25-ig nem alakul új kormány, akkor újra választásokat kell tartani. A parlamentben tartott jelölőbeszédében Katalónia megerősítését ígérte, és a szeparatistákra vonatkozó amnesztia teljes körű alkalmazását szorgalmazta – írja a krone.at.

Ha Puigdemontot letartóztatják, Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök kisebbségi kormányának attól kell tartania, hogy a madridi parlamentben megszűnik a jelenlegi többsége. Puigdemont pártja, a Junts ugyanis eddig Sanchez kormányát támogatta a madridi nemzeti parlamentben.

A szélsőjobboldali Vox párt azonnal súlyos vádakkal illette a katalán hatóságokat. „Látnunk kellett, hogyan engedte meg az állam, hogy ez a bűnöző gyűlést tartson” – mondta Ignacio Garriga főtitkár a parlament előtt újságíróknak. „Nem értjük, miért nem tartóztatták még le”.

Az, hogy Puigdemontot az amnesztiatörvény ellenére letartóztatás fenyegeti, az igazságszolgáltatás ellentmondásos jogértelmezésének köszönhető. A törvény ugyanis kizárja a személyes meggazdagodással kapcsolatos eseteket az amnesztia alól. Bár Puigdemontot nem vádolják azzal, hogy közpénzt tett a saját zsebébe, ám az igazságszolgáltatás személyes meggazdagodás miatt nyomoz ellene. Ennek oka, hogy a 2017-es népszavazáson saját pénze helyett közpénzeket használt fel politikai céljaira, ami felér a személyes meggazdagodással.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!