ACNEWS

Betiltott Airbnb: ők járnak jól a 6. kerületben

Illusztráció / Fotó: pixabay
Illusztráció / Fotó: pixabay
2026. január 1-jétől megszűnik Terézvárosban az Airbnb. A kérdés pedig jogos: vajon mit jelent ez a hétköznapi ember számára?
Hirdetés
Ad image

Nemrég jelent meg a hír, miszerint Terézváros lakói úgy döntöttek, nincs helye az Airbnb-jellegű rövidtávú, turisztikai célú lakáskiadásnak a kerületükben. Ez persze nem egyedi eset. Több európai nagyváros is hasonló döntést fontolgat, azonban egy kerület önállóan még sose hozta meg ezt a döntést világszinten. Az elmúlt hetekben ment a találgatás, hogy turisztikai szempontból mit is fog jelenteni ez hosszú és rövidtávon, hiszen Budapest egyik legnépszerűbb belső kerületéről van szó.

Világszintű probléma húzódik a háttérben

„A világ számos nagyvárosában okoz gondot a lakhatás megfizethetősége. Azzal, hogy a lakás nem csak lakás célt szolgál, hanem iroda, orvosi rendelő vagy szálláshely, önmagában nem lenne gond, de ezek a gazdasági tevékenységek jellemzően magasabb bérleti díjat tudnak fizetni, mint a háztartások. Mivel az ingatlan nemcsak tartós használati tárgy, de egyben befektetési eszköz is, a tulajdonosok a minél kedvezőbb megtérülést tartják szem előtt. Ez azonban több irányba is hat a lakáspiacon. Egyrészt, ha nagyon dinamikusan nő az ár, akkor a befektető akár ki se adja az ingatlant, mivel a megszerzett bérleti díj alig ad hozzá az elérhető hozamhoz, közben pedig kockázatot kell vállalni (nem fizet a bérlő, nehéz kitenni, adósságot hagy maga után, lelakja a lakást, stb.).” – kezdett bele az Otthon Centrum szakértője.

A turisztikai céllal kiadott lakások mellett gondot jelent az is, ha egy kerületben túl sok olyan lakás van, amit nem lakhatásra használnak. Azaz a tulajdonosok megpróbálják kihozni a maximumot és ügyvédi irodának, orvosi rendelőnek adják bérbe. „Akár egyik, akár másik irányt nézzük, az eredmény ugyanaz. Egy adott városrészben, ahol sok ilyen nem lakáscélra hasznosított lakóingatlan van, csökken a lakhatási célra használt lakások száma. Márpedig, ha van kereslet akár vásárlóként, akár bérlőként, akkor a kínálatcsökkenés árnövekedést generál. Ez azt jelenti, hogy egyre kevesebben tudják megfizetni a még elérhető kínálatot. Ez nem csak a bérbeadásra igaz, hiszen a magasabb hozam az ingatlan értéket is növeli, ezáltal a vevőknek is többet kell fizetni attól függetlenül, hogy befektetőként vagy saját használatra keresnek ingatlant.” – fűzte hozzá az OC ingatlanszakértője.

„Általában az ingatlanok árát és eladhatóságát is növeli, ha engedélyezett a rövidtávú lakáskiadás. Így összességében a környék ingatlanjai is többet érnek. A VI. kerület esetében – így, hogy 2026-tól már nem tervezhetnek a rövidtávú bérbeadás útján történő hasznosítással a befektetők – vélhetően növekszik majd a hosszú távra kínált lakások kínálata. Azonban mivel kifejezetten keresettek a frekventált kerület lakásai, ezért az árak változatlanul lépést tartanak majd a környék áraival.” – mutatott rá Benedikt Károly.

Nem egyedi esettel állunk szemben

„A nagy európai és tengerentúli városokban már évek óta folyik a vita, hogy az Airbnb és más szállásközvetítő platformokon meghirdetett és szálláshelyként üzemeltetett lakások kikerülnek az adott város lakáspiacáról, ezáltal szűkül a kínálat, miközben a nagyvárosok a felsőoktatás és munkahelyek szempontjából vonzó célpontok. Mindezek hatására azonban, akik ide költöznének akár tanulmányok, akár munkavállalás céljából, nem találnak megfelelő lakhatási megoldást. Különféle válaszok születtek, a teljes tiltástól az évente rövid távú szálláshelyként kiadható napok korlátozásáig, illetve adóztatásig. Ezen szabályok annyit érnek, amennyire be lehet őket tartatni. Az ellenőrzés kulcsa, hogy a szolgáltató platform adatot szolgáltasson.” – vélekedett a szakértő. Hozzáfűzve, hogy láthattunk már olyan esetet, amikor ezek, a turisztikai céllal kiadott ingatlanok hirtelen kiürültek. Nem is olyan rég.

„A korábban szálláshelyként kiadott lakások megjelenése a hosszú távú bérleti piacon nem újkeletű, hasonló a COVID járvány időszakában is történt. Ekkor azt tapasztaltuk, hogy a jobb minőségű szálláshelyként pozicionált lakások megjelenése a hosszú távú bérleti piacon minőségi versenyt támasztott. Ráadásul a kínálat bővülése valamelyest a bérleti díjakat is megfizethetőbbé tette. Mivel a hosszú távú bérbeadás hozama elmarad a turisztikai szálláshelyekétől, így az ingatlan értékek tekintetében is lehet csökkenés. De ez nem lesz tartós. Leginkább azok kerülnek kényszerhelyzetben, akik nagyobb portfóliót kezelnek és hitelből finanszírozták a befektetést. Ugyanis, ha a bevételük az adósságszolgálat alá esik, akkor kénytelenek lesznek értékesíteni a lakásokat.” – zárta a gondolatmenetét az OC szakértője.

„A járványidőszakban a turizmus visszaesése miatt sokan váltottak a rövidtávú kiadás helyett a hosszútávú bérbeadásra. Vélhetően a tiltás hatálybalépése után a tulajdonosok egy része ismét így tesz majd. De minden bizonnyal megemelkedik a korábbi befektetésként vásárolt ingatlanjukat értékesítők aránya is a kerületben.” – fűzte hozzá Benedikt Károly. Kiemelve, hogy a kerület kifejezetten népszerű volt a befektetők körében. Hiszen az állandó otthont keresők kevésbé részesítették előnyben az utóbbi időben a kerületet a bulinegyed zaja miatt.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

NEKED AJÁNLJUK

Hirdetés
Ad image
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!