Az Európai Parlament jogi bizottsága jóváhagyta annak a 23 jelöltnek a november eleji meghallgatását, akiket összeférhetetlenséggel vádoltak meg. A Parlament a vagyonukkal kapcsolatban további információkat kért be, miután hiányosan kitöltött űrlapokat adtak le. A JURI néven ismert jogi bizottság a múlt héten a 26 biztosjelölt közül 23-at kért fel további információk benyújtására, miután megállapította, hogy az összeférhetetlenségi nyilatkozatok nagy része üres volt. Az Európai Bizottság, az Európai Unió végrehajtó ága jellemzően az egész Brüsszelt jobban ellenőrző intézménynek tekinthető, és ez azon kevés alkalmak egyike, amikor a Parlament képes elszámoltatni a szabályok betartásával.
A Parlament további kérdéseit látva a jelöltek a kétértelmű szabályokra hivatkoztak, hogy elkerüljék a válaszadást a bizottság csütörtöki ülése előtt. „Nem világos, hogy mit kell megadniuk, mert a szabályok furcsán vannak megfogalmazva. A szabályok szerint a jelölteknek nyilvánosságra kell hozniuk minden 10 ezer euró feletti „befektetést”, valamint minden olyan vagyontárgyat és kötelezettséget, amely összeférhetetlenséget okozhat. A személyes célokra használt ingatlanokat és bankszámlákat nem szükséges bejelenteni. A jelöltekre van bízva, hogy nyilvánosságra hozzák, vagy éppen kihagyják azt, ami összeférhetetlenséget jelenthet.” – mondta egy parlamenti tisztviselő. Ez megmagyarázza, hogy egyes jelöltek miért nem közöltek további információkat.
„Amikor felvetettem, hogy hiányosak az információk és újabb kérdéseket kellene feltenni az üggyel kapcsolatban, leszavaztak. Attól tartott mindenki, hogy a jelölteket kár éri.” – nyilatkozta a POLITICO-nak a Zöldek vezető képviselője, Szergej Lafodinszkij.
Az eljárás ugyanis súlyosan károsíthatja a feltörekvő biztosok karrierjét a jelölt elutasításával, vagy portfólió-átrendezéshez vezethet, ha a JURI bizonyítékot talál az összeférhetetlenségre. A bizottság azonban korlátozott vizsgálati kapacitással rendelkezik. Még nem tudni, hogy a novemberi meghallgatások során hajlandó lesz-e teljes mértékben kihasználni a hatáskörét. Végül a Szocialisták és Demokraták, az Európai Néppárt, a Renew Europe, valamint az Európai Konzervatívok és Reformerek megegyeztek abban, hogy a 26 bizottsági tagjukat a Baloldal és a Zöldek támogatása nélkül terjesztik elő.
Óriási csalások a Parlamentben
Az egyik legnagyobbat talán az idegenfogalomért felelős leeendő biztos, a görög Apostolosz Tzitzikonsztasz lódította, akinek az ingatlanportfólióját kellett tisztáznia. Ez 16 lakást foglalt magában, valamint körülbelül 655 463 négyzetméternyi földterületet. A görög Apostolosz Tzitzikosztaszt arra kérték, hogy tisztázza ingatlanportfóliójának eredetét. Ebbe beletartozik 16 lakás, mintegy 655 463 négyzetméternyi földterület, illetve hat üzlet, több garázs és raktárhelyiség részleges vagy teljes tulajdonjoga szerte Görögországban. Egyesek attól tartanak, hogy ez befolyásolhatja az idegenforgalomért felelős jövőbeli biztos szerepét, akinek döntései ütközhetnek a saját érdekeivel.
A politikus, aki régi görög családból származik, írásos válaszában elmondta, hogy mindez a szüleitől kapott örökségből származik. Kivéve egy házat, amelyet feleségével együtt hitelből vásárolt Vari Voula Vouliagmeniben. A hitel összegét vagy eredetét nem részletezte. Annak ellenére, hogy a törvényhozók konkrétumokat kértek az ingatlanjaihoz kapcsolódó jelzálogokról, kölcsönökről vagy egyéb kötelezettségekről.
A fentiek mellett nem jelentette be, hogy vagyona 10 000 eurónál (4 000 000 forint körülbelül) nagyobb. Mindössze annyit mondott, hogy részesedése van egy tejüzemben és egy kávétársaságban. A farmokról, az ingatlanokról, a napenergiával foglalkozó vállalatról, amiben szintén részesedése van teljesen megfeledkezett.
Mások is lapot húztak a 21-re
De nem ő volt az egyetlen, akinek gondjai akadtak a bevallással. A spanyol klimaszakértő Teresa Ribera se töltötte ki hiánytalanul a benyújtott űrlapot. Mondván nincs olyan pénzügyi érdekeltsége, amelyet be lehetne jelenteni és összeférhetetlenséggel járna. 2023-as nyilatkozatában azonban elmondta, hogy 250 000 eurónyi megtakarítási számlája van. Ezen felül négy ingatlan társtulajdonosa, valamint 1680 euró értékben vannak részvényei a legnagyobb spanyol bankban. Azonban ezek közül egyik se szerepel az EP-nek benyújtott listán.
A francia Stéphane Séjourné, aki pártjával karöltve a szigorúbb átláthatósági szabályokat szorgalmazza nemes egyszerűséggel egy szinte teljesen üres bevallást nyújtott át. Az uniós belső piacokért felelős jelölt Elismerte a parlamenti felülvizsgálat „rendkívüli fontosságát” és a „legmagasabb etikai normák” iránti tiszteletét. Mégis vonakodott további részleteket közölni. Arra hivatkozott, hogy ez „összhangban van az Európai Bizottság tagjaira vonatkozó magatartási kódexszel”, és hogy pályafutása során végig a közérdeket szolgálta. Állítja, se befektetései, se részvényei, se hitelei nincsenek, illetve semmilyen más vagyona vagy kötelezettsége sincs, ami miatt összeférhetetlenség merülhetne fel.