Életének kilencvennyolcadik évében, január 13-án elhunyt Békés Itala – adta hírül az orkenyszinhaz.hu. A színművésznő 1927. március 23-án született Debrecenben, művészetek iránt elhivatott családban. Édesapja, Békés István író, műfordító, művelődéstörténész és műkritikus volt. Édesanyja, az olasz származású Rita Furlani ismert színésznő. Testvére, Békés Rita Jászai Mari-díjas színésznő, ikertestvére, Békés András Kossuth-díjas rendező.
Békés Itala eleinte női szabónak készült, szakmájából mestervizsgát is tett, majd 1950-ben elvégezte a Színház- és Filmművészeti Főiskolát. Először az Úttörő Színházban foglalkoztatták, de játszott az Ifjúsági Színházban, a Magyar Néphadsereg Színházában és a Jókai Színházban is. 1957-ben szerződött a Vidám Színpadhoz, 1958-tól pedig a Madách Színház tagja lett. Művészetét több ízben is jelentős díjakkal ismerték el. 1964-ben Jászai Mari-díjat kapott, 1982-ben Magyarország Érdemes Művésze lett. A rendszerváltás után megkapta a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét (1998), a Magyarország Kiváló Művésze díjat (2006), a Kossuth-díjat (2010) és a Budapestért díjat (2021) is.
A színésznő hét évtizedes, gazdag művészi pályát tudhatott maga mögött. Különleges, sokoldalú, játékos személyisége mindvégig arra ösztönözte, hogy keresse az újat, a váratlant, az ismeretlent. Így például Magyarországon az elsők között játszott pantomimet, de a pódiumműfaj kereteit is folyamatosan tágította, gazdagította, kabaréval, versműsorokkal, a női esélyegyenlőség képviseletével. Elsőként tekintett úgy a színjátszásra, mint a fiatalok személyiségfejlesztő pedagógiai lehetőségére. Természetesen számtalan színpadi, filmes, televíziós, rádiós szerepben is feltűnt, gazdagította a művészi életünket. Tagja volt az Úttörő Színháznak, a Madách Színháznak, élete utolsó két évtizedében pedig az Örkény Színházban játszott.
Alakításait a csak rá jellemző tudatosság, valamint összetéveszthetetlen eredetiség jellemezte. Elhivatottan tisztelte a színpadi munkát. Legismertebb könyve, a Hogyan lettem senki első ízben 1993-ban jelent meg, azóta három kiadást élt meg, utoljára 2022-ben adták ki. Írásaiban szellemesen, szenvedélyes őszinteséggel beszélt önmagáról, a családjáról, a Békés színházi dinasztiáról, illetve éles megfigyeléseket tett közzé kortársairól, eredeti életfelfogásáról. Békés Italát a Madách Színház és az Örkény Színház is a saját halottjának tekinti.