ACNEWS

Kiderült: reggelre tényleg minden jobb lesz

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
A mentális egészséggel kapcsolatos tanulmány szerint reggelre tényleg minden jobb lesz. 50 000 embert vizsgáltak meg.
Hirdetés
Ad image

A tudósok megállapították, hogy reggel általában optimistábban ébredünk, míg a saját bevallásunk szerint a közérzetünk éjszaka romlik. A University College London 50 000 brit bevonásával készült tanulmánya, amely a Covid-19 világjárvány óta követte nyomon a mentális egészséget, megdöbbentő eredményeket tárt fel. Azzal kapcsolatban, hogy az életelégedettségünk a napszakok és a hét különböző időpontjaitól függően változik.

Kiderült, hogy a „reggel minden jobb lesz” mondás igaz lehet.

A résztvevők 2020, 2021 és 2022 folyamán több ezer választ adtak be rövid, közvetlen kérdésekre, amelyeket időbélyeggel láttak el. Ezek között szerepeltek a következők: „Az elmúlt héten mennyire érezte magát boldognak? Mennyire volt elégedett az életével? Mennyire érezte úgy, hogy az életében végzett dolgok megérik?”.

Az emberek általában úgy ébrednek, hogy a legjobban érzik magukat. A legalacsonyabb depressziós, szorongásos és magányossági tünetekkel, valamint a legmagasabb boldogság, életelégedettség és értékeltségi értékekkel. Ezek az értékelések éjfél körül voltak a legalacsonyabbak.

A tanulmány azt is kimutatta, hogy az élettel való elégedettség vasárnaponként alacsonyabb, mint hétfőtől péntekig – valószínűleg a munkahét kezdetét megelőzve. A boldogságértékelések keddenként magasabbak voltak – írja a Mirror.

„Általánosságban elmondható, hogy reggel jobbnak tűnnek a dolgok”. A szerző, Dr. Feifei Bu, a UCL viselkedéskutatója elmondta: „A kortizol röviddel ébredés után tetőzik, és lefekvés körül éri el a legalacsonyabb szintjét. Fontos azonban tudomásul venni a hétvégék és a hétköznapok közötti különbségeket.

„Tekintettel arra, hogy kevés bizonyíték van arra, hogy a fiziológiai folyamatok a hét különböző napjain eltérnek, a különbségek más tényezőkhöz kapcsolódhatnak, amelyek a nap folyamán a jóllét változását irányítják. Ezek közé tartozhatnak a kontextuális tényezők és a napi tevékenységek sorrendje, amelyek valószínűleg eltérnek a hétvégék és a hétköznapok között.”

Hétvégén az életelégedettség jobban ingadozott, és az emberek mentális egészsége is inkább változatosabb volt, míg hétközben a dolgok egyenletesebbek voltak. A boldogság, az élettel való elégedettség és az értékeltségi értékek hétfőn és pénteken magasabbak voltak, mint vasárnap. A boldogság kedden is magasabb volt. Arra azonban nem volt bizonyíték, hogy a magányosság érzete különbözött volna a hét különböző napjain.

Dr. Feifei Bu hozzátette: „Eredményeink arra utalnak, hogy az emberek mentális egészsége és jólléte átlagosan reggel jobb, éjfélkor pedig a legrosszabb. Ha ez beigazolódik, ennek fontos gyakorlati következményei lehetnek. Az emberek mentális egészségét és jólétét vizsgáló kutatóknak figyelembe kellene venniük, hogy az emberek a nap melyik szakában reagálnak.”

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!