A felvételek azt mutatták, ahogy a francia elnök egy fekete autóval érkezik, és csak Abigail Jones, a Fehér Ház megbízott protokollfőnöke fogadja a nyugati szárnyban. A videón az is látszik, ahogy Macron az Ovális Irodában lévő íróasztala sarkában ült a világ vezetőivel folytatott Zoom hívás során. Mindeközben Trump középen ült, és még csak kezet sem nyújtott a francia elnöknek.
A Fehér Házban tett látogatása során Macron arra törekedett, hogy a lehető legszélesebb körű konszenzusra jusson Trumppal. Azt mondta, hogy az amerikai elnöknek „jó oka van” arra, hogy beszéljen Putyinnal. Biztosította az amerikai elnököt arról is, hogy az európaiak tovább akarják növelni védelmi kiadásaikat, és készek békefenntartó csapatokat küldeni Ukrajnába.
A francia elnök Trump jelenlétében „agresszornak” bélyegezte Oroszországot. Ragaszkodott ahhoz, hogy Kijevet be kell vonni a háború befejezéséről szóló tárgyalásokba. „Mi békét akarunk. De ez a béke nem jelentheti Ukrajna kapitulációját. Gyors megállapodást akarunk, de nem törékeny megállapodást” – mondta a Trumppal közös sajtótájékoztatón.
Trump még ennél is tovább ment: „A következő hetekben tűzszünetre kerülhet sor”.
Macron a maga részéről azt követelte, hogy az európai békefenntartók ukrajnai telepítését – ahogyan azt Franciaország és Nagy-Britannia felajánlotta – az USA-nak meg kell erősítenie. Trump azonban ebben a kérdésben homályos maradt. Azt azonban elmondta, hogy Putyin elfogadná az európai békefenntartó csapatok ukrajnai telepítését. Erről megkérdezte a Kreml vezetőjét, akinek semmi problémája nem volt ezzel – írja a krone.at.
Egy televíziós interjúban maga Putyin is elismerte, hogy az európai államoknak szerepük van az ukrajnai konfliktus rendezéséről szóló tárgyalásokon. „Az európaiaknak, de más országoknak is joguk és lehetőségük van a részvételre – és mi ezt tiszteletben tartjuk” – mondta.
Hétfőn, Macron washingtoni látogatása során Trump azt is bejelentette, hogy „komoly” tárgyalásokat folytat Putyinnal nemcsak a háború befejezéséről, hanem átfogó gazdasági együttműködésről is. A megbeszélések középpontjában „jelentős gazdaságfejlesztési megállapodások” állnak – írta az amerikai elnök a Truth Social nevű online platformján.
Nem sokkal később a tévéinterjúban Putyin az oroszok által megszállt ukrajnai területeken lévő nyersanyagok kitermelését célzó amerikai beruházások mellett foglalt állást. „Készek vagyunk külföldi partnereket meghívni az Oroszországnak visszaadott új történelmi területeinkre” – mondta a Kreml vezetője.