A legtöbb kivégzésre ismét Kínában került sor, ezt követi Irán és Szaúd-Arábia, majd Irak és Jemen. A Kínában végrehajtott kivégzésekről pontos és főleg hivatalos adatok nem ismertek. Az egypárti diktatúrában azonban évente több ezer kivégzés tekinthető dokumentáltnak.
Tények és adatok a halálbüntetésről
Az Amnesty International halálbüntetésről szóló éves jelentése szerint Irán, Irak és Szaúd-Arábia felelős a kivégzések számának hirtelen növekedéséért. A három ország állt az előző évben dokumentált kivégzések több mint 90 százaléka mögött. Iránban 972 esetet jegyeztek fel (2023: 853), Szaúd-Arábiában 345-öt (2023: 172), Irakban 63-at (2023: 16).
Palesztinára és Szíriára vonatkozó adatok nem álltak rendelkezésre a közel-keleti régióban jelenleg zajló, esetenként fegyveres konfliktusok miatt. Feltételezhető, hogy a be nem jelentett esetek száma magas – írja a krone.at.
A halálbüntetés legtöbb áldozata férfi. Hat országban azonban legalább összesen 44 nőt is kivégeztek. A számok itt is emelkedtek.
Halálbüntetés egy európai országban is
A világ országainak csaknem háromnegyede törvényben eltörölte a halálbüntetést, vagy legalábbis a gyakorlatban már nem alkalmazza. Bangladesben 2018 óta először nem volt kivégzés tavaly, míg Ománban 2021 óta először hajtottak végre kivégzést.
Fehéroroszország még mindig az egyetlen olyan ország Európában, ahol létezik és alkalmazzák a halálbüntetést. Legalább nyolc kivégzésre került sor nyilvánosan 2024-ben.
Öt alkalmazott gyilkosság módszer
Öt különböző kivégzési módszert alkalmaztak 2024-ben. A halálra ítélteket Szaúd-Arábiában lefejezik, Egyiptomban, Iránban, Irakban, Kuvaitban, Szingapúrban és Szíriában pedig felakasztják. Kínában, az Egyesült Államokban és Vietnamban halálos injekcióval hajtják végre a halálos ítéleteket, Afganisztánban, Kínában, Észak-Koreában, Ománban, Szomáliában és Jemenben pedig kivégzőosztaggal. Az Egyesült Államokban először alkalmazták a nitrogénben való megfojtást is kivégzési módszerként. Az ENSZ a betiltását szorgalmazza.