ACNEWS

Három vármegyében terjed a veszélyes gyermekbetegség

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock
A Dunántúl három vármegyéjében regisztráltak járványos fültőmirigy-gyulladást (parotitis epidemica), vagyis mumpsz megbetegedést egymást követő három héten.
Hirdetés
Ad image

A mumpsz leggyakrabban gyerekeknél fordul elő, de felnőtteknél sem ritka. Többnyire télen és tavasszal jelenik meg. Az arc oldalán és a fülek alatt található nyálmirigyek fájdalmas duzzanatát okozza. Védőoltással megelőzhető.

Az NNGYK Járványügyi és Infekciókontroll Főosztályának tájékoztatója szerint 2025. március 17–23. között, a 12. héten egy Somogy vármegyei 6 éves, életkorának megfelelően oltott lánygyermek mumpsz megbetegedésének gyanúját jelentették. A 13. héten, vagyis a március 24-e és 30-a között két, Komárom-Esztergom vármegyében élő, egy 5 éves és egy 11 éves fiúgyermeknél merült fel a mumpsz gyanúja – erről a kemma.hu számolt be. A vaol.hu pedig arról, hogy a 14. héten, március 31–április 6. között egy Vas vármegyei 16 éves, életkorának megfelelően oltott férfinál vetődött fel a mumpsz gyanúja.

A mumpsz azért veszélyes, mert gyermekkorban agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás alakulhat ki (fejfájás, magas láz, esetleg aluszékonyság, hányás, szédülés), melyek következménye halál vagy gyógyulást követően idegrendszeri tünetek visszamaradása lehet. Fiatal felnőttkorban heregyulladás (hereduzzanat, bőrpír) fenyeget, amely akár teljes sterilitást is okozhat.

(via)

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!