Eddig csak az biztos: nagyon erős ingadozások voltak a villamosenergia-áramlásban a hálózatokban. Ezen ingadozások következtében a spanyol villamosenergia-hálózat levált az európai hálózatról. Ez a lekapcsolás az ingadozásokkal együtt a spanyol elektromos hálózat összeomlásához vezetett tegnap 12 óra 32 perc körül. A portugálokat még erősebben sújtja, mert nekik nincsenek külső-áramkapcsolataik – ahonnan segítséget kaphatnának. Dél-Franciaország se maradt ki a „szünetből”.
Ahol elment az áram, megbénult az élet: leállt a közlekedés minden formája, a boltok bezártak, a pénzfelvétel akadozott. Se vonat, se komp, se ATM, se televízió, se hűtő. Csak pánik. A kórházak saját energiaforrásra kapcsoltak, az atomerőműveket kiiktatták. Bármi, ami árammal működött, meg alig mozdult. Spanyolországban vészhelyzetet hírdettek.
A portugál energiavállalat azt állítja, hogy a szélsőséges hőmérséklet-ingadozások Spanyolország belsejében szokatlan rezgéseket okoztak a nagyfeszültségű vezetékekben (400 kV), ezt a jelenséget „indukált légköri vibrációnak” nevezik. Ez okozta az áramszünetet. A spanyolok erre még nem reagáltak.
A dél-európai hálózat teljes stabilizálása akár egy hetet is igénybe vehet. Spanyolország egyes területein délután, ha szakadozva is helyreállt az áramszolgáltatás „Franciaország és Marokkó segítségének köszönhetően”. Portugáliában nehezebb a helyzet, nem tud hozzájutni külföldi forrásokhoz a villamosenergia-ellátásához, mert kizárólag saját forrásaitól függ – de a hálózat része.
A hatóságok szerint azonban más okai is lehetnek egy ilyen eseménynek. Bár egyelőre nincs rá egyértelmű bizonyíték, de kibertámadás is lehet az oka a totális áramszünetnek. Ha igen, nincs mit vitatni. Ha nem, akkor kitűnő hivatkozás és magyarázat lehet arra, aminek támadás nélkül nem szabadott volna előfordulnia.
Egy a kontinentális európai villamosenergia-hálózatba beépült országban bekövetkező súlyos áramszünet átterjedhet a rendszerösszekötőkön keresztül. 2021-ben a balkáni áramszünet egész Európát érintette, és rendkívüli intézkedésekre volt szükség az áramkimaradások elkerülése érdekében.
Az elektromos hálózat valós idejű működése nagyon összetett. Az áramelosztási hibák vagy a tartalékok aktiválása a kisebb incidenseket hatalmas áramkimaradásokká fokozhatják, amint az 2003-ban az Egyesült Államokban és Kanadában történt, és több mint 50 millió embert érintett.
De ha mégis, nem ez lenne az első alkalom, hogy egy kibertámadás hatalmas áramszünetet okoz, Ukrajnában egy kibertámadás több mint 200 000 felhasználót hagyott áram nélkül 2015-ben.
(Forrás: Guardian, El Pais, Reuters, Heute)