ACNEWS

Megváltozik az agyad, ha túl sokat dolgozol

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Rendkívül súlyos veszély fenyegeti a pihenni nem tudó munkaalkoholistákat a legújabb kutatási eredmények szerint.
Hirdetés
Ad image

Egy friss tanulmány szerint a túl hosszúra nyúlt munkaidő nem csupán kimerültséghez vezet, hanem az agy szerkezetében is jelentős változásokat okozhat. Különösen azokban a területekben, amelyek az érzelmi szabályozásért és a magasabb szintű gondolkodási funkciókért felelősek – írja a Heute.

Kutatók most olyan egészségügyi dolgozók agyszerkezeteit vonták vizsgálatok alá Dél-Koreában, akik rendszeresen többet vállalnak heti 52 óránál. A felmérés során 110 önkéntes agyi MRI-felvételeit elemezték: közülük 32-en tartoztak a „túlterhelt” csoportba, míg 78-an a napi kötelező munkaidő után „eldobták a tollat”.

Az eredmények pedig döbbenetesek voltak. Azoknál a személyeknél, akik heti 52 óránál többet dolgoztak, 19 százalékkal megnövekedett a homloklebeny térfogata. Ez az agyterület a figyelemért, a munkamemóriáért és a nyelvi feldolgozásért felelős. Emellett jócskán megduzzadt a döntéshozatalban és a tervezésben szerepet játszó felső homloklebeny, valamint az érzelmek felismerését és feldolgozását segítő insula (agykéreg része) térfogata is.

A kutatók szerint ezek a strukturális változások az agy alkalmazkodási kísérletét tükrözhetik a tartós munkahelyi stresszhez – egyfajta „neurális válaszként” a túlzott terhelésre. Bár a megnövekedett agytérfogat elsőre pozitívnak tűnhet, a szakemberek hangsúlyozzák, hogy ez a változás hosszú távon kognitív és érzelmi nehézségekhez is vezethet.

A tanulmány szerzői tehát arra figyelmeztetnek, hogy a munkaalkoholizmus súlyos egészségügyi kockázatokat hordoz. Az idegrendszeri elváltozások ugyanis magyarázatot adhatnak arra, hogy a túlterhelt dolgozók miért hajlamosabbak a mentális zavarokra, szív- és érrendszeri betegségekre, valamint anyagcsere-problémákra.

A kutatás fontos üzenete, hogy a túlzott terhelés nem csupán a napi közérzetet rontja, hanem hosszú távon a legfontosabb szervünkre, az agyunkra is hatással van. A szakemberek szerint itt az ideje, hogy a túlórát ne csupán gazdasági, hanem egészségügyi problémaként is kezeljük.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!