ACNEWS

Rémálmot okoz az esti sajtnassolás

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Egy új tanulmány megerősítette, hogy a sajt rossz alvást okoz. Egy sajtfajta kiemelkedett az éjszakai nyugtalanságot okozó tényezők közül.
Hirdetés
Ad image

Aki este még élvezettel elfogyaszt egy darab sajtot, éjszaka keserűen megbánhatja. Egy új tanulmány kimutatta: a lefekvés előtti sajtfogyasztás a legrosszabb rémálmokat okozhatja.

A brit luxusmárka, The Odd Company 30 önkéntest kért meg, hogy minden este 30 gramm sajtot egyenek lefekvés előtt. Az eredmény? A résztvevők 93 százaléka rémálmokat látott – sötét, ijesztő, stresszes álmokat. A legrosszabbul a brie rajongói jártak: 68 százalékuk számolt be éjszakai rémálmokról a krémes sajt elfogyasztása után. A stilton (63 százalék), a cheddar (56 százalék) és a mozzarella (40 százalék) is kevésbé pihentető éjszakákat okozott. És mintha ez még nem lenne elég, a résztvevők átlagosan egy óra és hét perc alvást veszítettek el éjszakánként – a nők még valamivel többet, mint a férfiak – írja a blick.ch.

Miért teszi tönkre a sajt az álmokat?

Amie Alexander, a Nutri Peak táplálkozási tanácsadója magyarázatot ad: a sajt telített zsírokkal és fehérjékkel van tele, amelyek nehezen emészthetőek. Ez felmelegíti a testet belülről – ami nem éppen ideális a mély alváshoz. Ehhez jönnek még a triptofán és a tiramin aminosavak: míg az egyik befolyásolja az alvás szabályozását, a másik serkenti a noradrenalin felszabadulását – egy hormon, amely felpörgeti a keringést és intenzívebbé teszi az álmokat.

És mi a helyzet a munka utáni sörrel?

Nem csak a sajt ronthatja az alvást. Az alkoholnak is vannak árnyoldalai – még akkor is, ha eleinte altató hatású. Sok embernek segít gyorsabban elaludni, és az éjszaka első felét nyugodtnak tűnteti. De ez megtévesztő: az alkohol zavarja a természetes alvási fázisokat, különösen az úgynevezett REM-fázist, amikor álmodunk. Az álomfázisok rövidebbek és nyugtalanabbak lesznek – ami nemcsak rémálmokat okozhat, hanem megnehezíti az élmények feldolgozását is. Az éjszaka második felében pedig megérkezik a számla: a test teljes mértékben az alkohol lebontásával van elfoglalva, gyakori ébredések és nyugtalan alvás következik be – és másnap reggel úgy érezzük, mintha alig aludtunk volna. A valódi pihenésnek nyoma sincs.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!