Az Időkép előrejelzése szerint a következő két hétben 30 fok körüli meleg várható, néhány naponta érkező frontokkal, de számottevő csapadék nélkül. A növényeknek szükséges vízpótlás tehát továbbra is elmarad, a szél szárítja a talajt. E kedvezőtlen időjárási körülmények közepette különösen fontos a kártevők elleni védekezés – hívta fel a figyelmet Zsigó György növényorvos.
A szakember szerint már áprilisban kihelyezték a bagolylepke megfigyelésére szolgáló csapdákat, és június 10-én az első példányok meg is jelentek. A lepke lárvái többféle kerti növényt támadhatnak, köztük paprikát, paradicsomot, rózsát, krizantémot, borsót és babot. A frissen kikelt hernyók ellen lehet csak hatékonyan védekezni – ezért most kell figyelni a rágásnyomokat és sérüléseket a terméseken.
Ajánlott készítmények a Dipel DF (Bacillus thuringiensis), a Karate Zeon, a Kaiso Garden, a Coragen 20 SC, vagy természetes anyagok, mint a Neemazal-T/S és narancsolajos szerek. Kisebb kertekben a spray kiszerelésű rovarölők is elegendők lehetnek – írja az Agroinform.
A gyümölcsök közül az almát, a körtét és a csonthéjasokat a monília fenyegeti. A rézalapú készítmények mellett alternatíva lehet például a mezei zsurló főzete is. A selyemfényű puszpángmolyok ellen is most kell fellépni – a permetezést a bokrok belsejében, erős nyomással ajánlott elvégezni.
A nagy bagolylepke szivesen körülnéz a lakásokban is, berepülnek a nyitott ablakon, a kisgyerekekre a frászt hozzák, félnek, sikitanak… hiába nyugtatják őket a szülők, akik maguk se szeretnék, hogy valamelyik egyed rájuk telepedne. Félni lehet, de aggódni nem kell… emberre ártalmatlanok.