A nyári hőségben gyakran hagyjuk magától megszáradni a hajunkat ahelyett, hogy a hajszárítóval küzdenénk. De a vizes hajjal alvás a szépségápolási szakértő szerint veszélyesebb lehet, mint hinnénk.
Törékeny haj és töredezett végek
A nedves haj szerkezete ilyenkor különösen sérülékeny. A hajszálakban lévő víz lebontja az úgynevezett hidrogénkötéseket, ettől a haj rugalmasabbá, de egyben törékenyebbé is válik. „Ha pedig vizes tincseink éjszaka a párnához dörzsölődnek, szinte garantált a töredezés, a gubancolódás és a hosszú távú károsodás” – figyelmeztet Briana Delvecchio.
Melegágy a gombáknak
Fejbőrünk sem ússza meg „szárazon”. Amennyiben egész éjjel nedves marad hajtövünk, a meleg és párás környezetben könnyen elszaporodnak a gombák és a baktériumok. Különösen a Malassezia nevű élesztőgomba érzi jól magát ilyen körülmények között. Bár ez természetesen módon is jelen van a fejbőrön, túltermelődése gyulladásos bőrbetegségekhez, például seborrhoeás dermatitishez vagy makacs korpásodáshoz vezethet. Emellett nő az esélye a hajtüszők gyulladásának is.
Akne és bőrirritáció
„A nedves haj nemcsak a fejbőrnek árthat – a párnahuzatra átkerülő nedvesség ideális táptalajt biztosít a baktériumoknak és zsíroknak, amelyek az arcbőrrel érintkezve pattanásokat és irritációt válthatnak ki” – hangsúlyozza a szakértő.
Mit tehetünk ellene?
Delvecchio szerint néhány egyszerű lépés segíthet megelőzni a problémákat:
- Hajmosás után töröljük át alaposan a hajunkat.
- Használjunk kondicionálót, hogy erősítsük a hajszálakat.
- Ha lehet, alacsony hőfokon szárítsuk meg a hajunkat.
- Fonjuk be lazán a már majdnem száraz tincseinket, így csökkentve az alvás közbeni súrlódást.
Bármennyire is kényelmesnek tűnik, ne feküdjünk le vizes hajjal! Bőrünk, hajunk és fejbőrünk egészsége múlhat rajta.
(via)