A finnek számára nem mindennapi ez a forróság, mivel nyáron általában 20 fok körül alakul az időjárás. A rendkívüli meleg miatt a hatóságok figyelmeztetéseket adtak ki, különös tekintettel az erdőtüzek veszélyére.
Egy úgynevezett hőtornyot figyeltek meg a térség felett. Ez egy erős magasnyomású légköri képződmény, amely kupolaként zárja magába a forró levegőt, megakadályozva annak távozását. Ehhez társul az északi tájakon nyáron tapasztalható erős napsugárzás, amely tovább fűti a levegőt.
„Való igaz, szokatlan, hogy az Északi-sarkkörön 30 fokos hőség van, de nem rendkívüli. Ott ugyanis most van a nyári félév, amikor is a legmagasabb a napállás. A tartós, délről érkező áramlás már napok óta jellemző arra a térségre. Az Észak-Afrikából érkező nagyon forró levegő eljutott odáig és nem hűl le, mivel nincs napi menete a Napnak, 24 órán keresztül süt. De volt már ilyen az elmúlt évek során is. Finnországban, Norvégia északi részén, szerte az Északi-sarkkörön. Ilyenkor 30 fok körüli, sőt még annál magasabb hőmérséklet is kialakul ilyenkor” – mondta az AcNews számára Németh Lajos, majd összefoglalta, hogy a két legnyomósabb oka az Északi-sarkkör felmelegedésének.
„A két legfontosabb dolog, hogy nem megy le a Nap, tehát nincs éjszakai lehűlés és tartós déli meleglevegő áramlás jön Afrika térségéből. A kettő kombinációja pedig ezt generálja”
– fejtette ki az ország kedvenc meteorológusa.
Lappföldön a hőhullám a következő napokban is folytatódik. Ez az időszak az egyik legmelegebb lehet a régióban a mérések kezdete óta. A jelenség nem teljesen egyedi: 2020-ban Kelet-Szibériában, Verhojanszkban 38 fokos rekordhőséget mértek, ami szintén az arktiszi felmelegedés drámai jele volt.