A parlament 145 igen szavazattal 39 nem ellenében, tartózkodás nélkül, vagyis a Tisza Párt és a Mi Hazánk támogatásával, a Fidesz-KDNP ellenkezésével szemben elfogadta a médiatörvény módosítását.
A reform egyik legfontosabb eleme, hogy megszűnik az eddigi MTVA-központú modell, új irányítási rendszer jön létre, és különválasztják a közszolgálati médiaszolgáltatást valamint a hírügynökségi tevékenységet.
A jogszabály célja a döntéshozók szerint az, hogy a közmédia működése átláthatóbbá váljon, és a közszolgálati tájékoztatás függetlenebb szervezeti keretek között működjön. Az átalakítás érinti az MTVA-t, a Duna Médiaszolgáltatót, az MTI-t, valamint a közmédia ellenőrzési rendszerét is.
A változások legfontosabb része, hogy megszűnik a jelenlegi közalapítványi és MTVA-modell. A korábbi struktúra helyét új intézményi rendszer veszi át, amelyben létrejön a Független Közmédia Testület. Ez a szervezet kapja meg a közmédia feletti felügyeleti és tulajdonosi jogokat, valamint szerepet vállal majd a vezetők kiválasztásában és a működés ellenőrzésében.
A Médiatanácsot is érinti a változás
Az átalakítás részeként az MTVA megszűnik jelenlegi formájában, és a közszolgálati rádió- és televíziós feladatokat egy új szervezet, a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt. veszi át. A Magyar Távirati Iroda, vagyis az MTI pedig különálló szervezetként működik tovább, elkülönülve a műsorszolgáltatástól.
Az új felügyeleti modellben változik a vezetők kiválasztásának rendszere is. A törvény szerint nagyobb szerepet kapnak a szakmai szempontok, valamint olyan testület jön létre, amelyben politikai és médiaszakmai delegáltak egyaránt helyet kapnak. A cél az, hogy a közmédia irányítása ne egyetlen politikai oldal döntéseitől függjön.
A jogszabály érinti a Médiatanács működését is. Az új rendszer kialakításának indoklása szerint a korábbi struktúra nem biztosította megfelelően a közmédia társadalmi kontrollját és függetlenségét, ezért új ellenőrzési mechanizmusokra van szükség.
A változtatás jelentős politikai vitát váltott ki. A törvény támogatói szerint a reform célja a hitelesebb, kiegyensúlyozottabb közszolgálati tájékoztatás megteremtése, míg az ellenzők szerint a közmédia átalakítása újabb politikai befolyásszerzési kísérlet lehet.
A törvény elfogadásával több mint másfél évtized után új korszak kezdődik a magyar közmédia történetében.
(via)



