A magyarországi szlovák nemzetiség tagjai és vezetői sokat tesznek a két nép újbóli egymásra találásáért – mondta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára kedden Mátraszentimrén, a szlovák nemzetiségi iskolák közös tanévnyitóján.
Soltész Miklós hatalmas tettnek nevezte, hogy a magyarországi szlovák közösség az utóbbi években 5 országos és 2 helyi iskola fenntartását vállalta magára. „Azt üzenik ezzel, hogy meg akarnak maradni” – fogalmazott, jelezve: ez különösen tiszteletre méltó a történelmi előzmények ismeretében, hiszen a kommunizmus időszaka nehéz helyzet elé állította őket és innen kellett talpra állniuk.
Az államtitkár azt mondta, köszönet illeti mindazokat, akik napról-napra küzdenek a honi szlovák nemzetiség fennmaradásáért. Munkájuk egyik legfontosabb eredménye, hogy országszerte több mint 1500 gyermek jár az általuk működtetett oktatási intézményekbe és számuk évről-évre növekszik.
Mára sok megújult épület és épületrész segíti ezt a munkát, többek között Mátraszentimrén is, ahol idén 30 millió forintos kormányzati támogatásból a helyi iskola tetőfelújítása valósult meg – mondta. Ez a fejlesztés ráadásul része egy nagyobb beruházás-sorozatnak, melynek keretében a helyiek összefogásával és a kormány támogatásával tájházat létesítenek és a templom is megújult a településen – emlékeztetett.
Soltész Miklós hangsúlyozta: a kabinet eddigi segítségére a jövőben is számíthat a szlovák közösség, kiemelten iskolák és közösségi terek létesítése, felújítása kapcsán. Emellett megőrzik azokat az eddig közösen elért eredményeket, mint a pedagógusok 40 százalékkal megemelt nemzetiségi pótlékát, valamint a diákok nemzetiségi ösztöndíját.
Közös sikerként értékelte, a tíz év alatt anyanyelvi környezetben megtartott 177 szlovák nemzetiségi tábort, amelyek a magyar kormány támogatásával ugyancsak a szlovák nyelv és kultúra megőrzését szolgálták. Ez idő alatt a magyarországi szlovákság támogatása átlag felett alakult, hiszen több mint hatszorosára nőtt – jegyezte meg a politikus, hozzátéve: a bővülésben meghatározó tétel a szlovák nemzetiség budapesti központjának kialakítása.
Az államtitkár szólt arról is, hogy az elmúlt egy évtizedben tapasztalható közeledés Magyarország és Szlovákia között sebeket gyógyított és megerősítette a két nemzet kapcsolatát. „Abban a korban, melyben ma élünk és melyben a gyerekeinknek szeretnénk biztos jövőt nyújtani, nagyon fontos, hogy a nemzetek közötti együttműködés jó legyen” – húzta alá Soltész Miklós. (MTI)