ACNEWS

Itt az igazság a húsleves gyógyító erejéről

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay
Anyukák és nagymamák egyaránt esküsznek a zsidó penicillinként is emlegetett ételre. Most tudományos körökben is utánanéztek mi igaz ebből.
Hirdetés
Ad image

Évszázadok óta világszerte elterjedt szokás, hogy beteg szeretteinknek egy tál húslevest készítünk.

A tyúkhúsleves mint terápia Kr.u. 60-ig és Pedanius Dioscoridesig vezethető vissza, aki Nero római császár alatt szolgált, és akinek ötkötetes orvosi enciklopédiáját a korai gyógyítók több mint egy évezreden át használták. A tyúkhúsleves eredete azonban még ennél is korábbra, az ókori Kínába nyúlik vissza.

A megfázásos és influenzás szezonban tehát érdemes megkérdezni: A tudomány alátámasztja-e azt a hiedelmet, hogy segít? Vagy a tyúkhúsleves csak egy vigasztaló placebót jelent?

Az aminosavak a fehérjék építőkövei, és a glutamát aminosav megtalálható az umami ízű élelmiszerekben (például a húslevesben).

Tanulmányok szerint az íz, mint kiderült, döntő fontosságú a húsleves gyógyító tulajdonságai szempontjából. Étvágyat csinál. A felső légúti betegségben szenvedők közül sokan hirtelen kevesebbet esznek, vagy egyáltalán nem esznek. Ez azért van, mert az akut betegségek gyulladásos reakciót indítanak be, ami csökkentheti az étvágyat. Ha nincs kedve enni a betegnek, az azt jelenti, hogy nem jut hozzá a szükséges tápanyaghoz, ami aligha optimális recept az immunrendszer egészségéhez és a betegségből való felépüléshez.

A csirkehúsleves umami íze viszont segíthet nagyobb étvágyat gerjeszteni. Egy vizsgálat résztvevői azt mondták, hogy éhesebbnek érezték magukat, miután először kóstoltak meg egy olyan levest, amelybe a kutatók umami ízt adtak.

Más tanulmányok szerint az umami javíthatja a tápanyagok emésztését is. Amint agyunk a nyelvünkön lévő ízreceptorokon keresztül érzékeli az umamit, szervezetünk felkészíti emésztőrendszerünket a fehérjék könnyebb felszívódására.

Ez csökkentheti a gyomor-bélrendszeri tüneteket, amelyeket sokan tapasztalnak, amikor rosszul vannak. Bár a legtöbb ember a felső légúti fertőzéseket nem hozza összefüggésbe a gyomor-bélrendszeri tünetekkel, a gyermekek körében végzett kutatások szerint az influenzavírus fokozta a hasi fájdalmat, a hányingert, a hányást és a hasmenéses tüneteket – írja az IFLScience.

A húsleves nyugtató és gyógyító hatásánál, fontos figyelembe venni az összetevőit. A csirke teljes értékű fehérjeforrást biztosít a szervezet számára a fertőzések leküzdéséhez. A zöldségek vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok széles skáláját szolgáltatják. Ezen kívül a forró folyadék megivása és a gőzök belélegzése megemeli az orr- és légutak hőmérsékletét, ami fellazítja a légúti betegségeket gyakran kísérő sűrű nyálkát.  A levesben néha használt fűszernövények és fűszerek, mint például a bors és a fokhagyma, szintén oldják a nyálkát.

Szóval, a legújabb tudományos eredmények szerint a tyúkhúsleves – noha nem jelent teljes gyógyírt a megfázásra és az influenzára – valóban segít a gyógyulásban. Úgy tűnik, a nagyinak megint igaza volt.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés