A jordán légierő nemrég orvosi segélycsomagokat dobott le a Gázai övezet fölött, de menekülteket nem akarnak befogadni.
„Maradjanak az országukban” – tette egyértelművé Abdel Fatah al-Szíszi egyiptomi elnök közvetlenül a Hamász október 7-i támadása után. Az okok, amiért egyes arab kormányok nem akarnak menekülteket befogadni a Gázai övezetből, eltérőek.
Az egyiptomi határt csak kivételes esetekben nyitották és nyitják meg a palesztinok előtt, például súlyos betegek vagy súlyos sérültek számára. A hivatalos indok az, hogy a kormány attól tart, hogy a Gázai övezetből való távozás után a menekülteket végleg kiutasíthatják. És rajtuk maradnak.
Médiajelentések szerint a másik ok az, hogy a politikailag instabil Sínai-félsziget az elmúlt években a militáns iszlamisták menedékhelyévé vált. Ha megnyitják a rafahi határátkelőt, az egyiptomi kormány attól tart, hogy a Hamász támogatói is elhagyhatják a Gázai övezetet, és a dzsihadistákkal szövetkezhetnek.
A jordániai kormánynak az az érve, hogy a palesztinok végleg elveszíthetik szülőföldjüket. Vannak történelmi fenntartások is. Radikalizálódott palesztinok például 1970-ben merényletet követtek el az akkori jordániai király, I. Husszein ellen. Izraellel kapcsolatos politikája túl liberális volt a palesztinok számára. A palesztin és a jordániai lakosság közötti kapcsolatok amyúgy sem elég jók.
Más arab országok, például Szíria és Libanon maguk is háborúkkal és nagyszámú menekülttel küzdenek. Szíriában több mint egy évtizede háború dúl, Libanonban pedig már 1,5 millió szíriai menekült él.
Gazdasági okok is szerepet játszanak. Az Öböl-menti Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek államainak nincsenek pénzügyi gondjai, de csak gazdag nyugati külföldieket akarnak beengedni az országba – írja a krone.at
Ezen álláspontok ellenére az arab világ persze továbbra is hangosan és nyíltan szimpatizál a palesztinokkal. A kormányok elítélik a támadásokat, vagy a humanitárius segélyek szükségességét hangsúlyozzák. „Kötelességünk segíteni a Gáza elleni háborúban megsérült testvéreinknek. Mindig ott leszünk palesztin testvéreink mellett” – írta hétfő este Abduallah II. jordániai király.
Amíg a helyükön maradnak – de ezt nem tette hozzá. Csak gondolta.