A világ hírügynökségei egymás után „mossák kezüket”. Mint a maszületett bárányok: Reuters, AP, New York Times, CNN. Mert a képvásárlás valójában támogatás… Ha a Hamász fotósaitól vették. ( Még ha az olvasó hír- és képéhes is.)
Harcosok százai szivárogtak be Izraelbe, és több mint 1400 embert öltek meg meglepetésszerűen október 7-én. További 240 embert túszul ejtettek. A média élőben tudósított az eseményekről. A képek sokkolták az egész világot.
A Honest Reporting nevű szervezet jelentése most fényt derít a képeket készítő fotósokra. A középpontban hat újságíró áll a Gázai övezetből, akik azon a szombat reggelen dokumentálták az eseményeket. Képeiket a Reuters és az Associated Press (AP) hírügynökségek terjesztették. Megjelentek a New York Timesban és a CNN-en is. Mivel valamennyi fotóriporter időben a helyszínen volt, felmerül a kérdés: véletlen egybeesés volt ez, vagy előre tudtak a támadásról? És miért úszták meg sértetlenül?
Hassan Eslaiah október 7-én az izraeli határvidéken tartózkodott. Ahogy az X-en egy mára már törölt posztjának képernyőfotói mutatják, a támadás napján egy égő izraeli tank előtt jelentkezett – sajtómellény és sisak nélkül. Egy videót is közzétett, amelyben azt mondta: „Mindenkit, aki a tankban volt, nemrég raboltak el az al-Kasszam Brigádok (a Hamász fegyveres szárnya)”.
Később a Kfar Aza kibucból készített képeket. Ezeken Hamász-tagok láthatók, amint megpróbálnak áttörni egy kerítést és egy égő házat. A képeket a CNN és az AP terjesztette.
Miután a Honest Reporting megkérdőjelezte, Eslaiah vajon miként volt a megfelelő helyen a megfelelő időben, egy másik kép is előkerült. Ez nem tesz jót az újságírónak. Mert Eslaiah egy puszit kap az arcára Yahya Sinwar-tól – magától a Hamász vezetőjétől.
Mohammed Mostafa és Jasszer Qudih Mindketten a megfelelő időben voltak a határon, valamint az izraeli területen. Egy égő izraeli tankot is lefotóztak. Mostafa még azt is megörökítette, ahogy a csőcselék megkínoz egy izraeli katonát, majd kihúzza egy tankból. A képeket a Reuters tette közzé. A katonával készült képet a hírügynökség a „nap egyik képének” bélyegezte.
Yousef Masoud A többi újságíróhoz hasonlóan Masoud is valójában a Gázai övezetben él. De Masoud izraeli földön is járt, és izraeli tankokat fotózott. Az AP-nek és a New York Timesnak dolgozik.
Ali Mahmud és Hatem Ali A két fotóriporter a Hamász október 7-i emberrablásairól készített képeket. Ezeket az AP használta fel. Ali egyik fotóján az látható, amint a túszokat golfkocsival viszik a Gázai övezetbe. A Mahmud által készített képeken Shani Louk holtteste is látható, amint egy Hamász teherautón fekszik. A német-izraeli nőt a terroristák ölték meg.
A hírügynökségek mosakodnak. Nicole Meir, az AP szóvivője a Daily Wire-nak elmondta: „Az Associated Pressnek nem volt tudomása az október 7-i támadásokról, mielőtt azok megtörténtek volna. Az AP küldetése az, hogy információt gyűjtsön a világ minden tájáról a legfrissebb hírekről, bárhol is történjenek azok. Az AP világszerte, így Gázában is szabadúszók által készített képeket használ”.
A New York Times elborzadva reagált a vádakra, és visszautasította azokat. „Meggondolatlanság ilyen vádakat megfogalmazni, ez veszélybe sodorja az Izraelben és a Gázai övezetben dolgozó újságíróinkat” – áll a közleményben. Yousef Masoud állítólag október 7-én nem dolgozott az újságnak
A CNN közölte, hogy úgy döntött, megszakít minden kapcsolatot Eslaiahhal – bár a műsorszolgáltató szerint „nincs okunk kételkedni a nekünk végzett munkájának újságírói pontosságában”.
A Reuters szintén tagadja a vádakat. A hírügynökség a Bildnek azt mondta: „A Reuters két gázai szabadúszó fotóstól szerzett képeket, akik október 7-én reggel a határon voltak, és akikkel a Reutersnek nem volt korábbi kapcsolata”.
A hírügynökség a továbbiakban hangsúlyozza: „A Reuters által közzétett fotók két órával azután készültek, hogy a Hamász rakétákat lőtt Dél-Izraelre, és több mint 45 perccel azután, hogy Izrael szerint fegyveresek lépték át a határt”. Ez arra utal, hogy az újságíróknak volt idejük a helyszínre utazni.
Az izraeli kormány ennél keményebb szavakkal él. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azzal vádolja az újságírókat, hogy kapcsolatban állnak a Hamásszal: „Ezek az újságírók cinkosok voltak az emberiség elleni bűncselekményekben, tettükkel megsértették a szakmai etikát”.
Benny Gantz volt védelmi miniszter, aki jelenleg a háborús kabinetben dolgozik, szintén az X-en írta: „Azok az újságírók, akik tudtak a mészárlásról, és mégis tétlenül nézték, ahogy gyerekeket mészárolnak le, nem különböznek a terroristáktól, és úgy is kell kezelni őket”.