ACNEWS

Az orvos elárulja, hogyan öregszenek a fogaid

fotó: illusztráció / pixabay
fotó: illusztráció / pixabay
Egy egészséges mosoly is segít minket, hogy hosszú, jó és boldog életet éljünk. Azt azonban tudni kell, hogy a testünkhöz hasonlóan a fogaink is változnak az életkorunknak megfelelően.
Hirdetés
Ad image

Ahhoz hogy tudjuk, hogyan óvhatjuk meg a fogainkat idős korunkra, ismernünk kell a felépítését. A fogkoronát kemény zománc bevonat borítja, amelyet a puhább, barna dentint veszi körül, ez pedig megvédi a központilag elhelyezkedő pulpát. A zománc törékeny, méhsejtes szerkezetű. A zománc alatti dentin a fogkorona és a foggyökér nagy részét alkotja, és kollagénből, ásványi anyagokból, vízből és fehérjékből áll. A kollagénszálak rugalmasak, hogy megakadályozzák a fogak repedését és törését miközben rágunk. A pulpában erek vannak és idegek, amelyek kommunikálnak a test többi részével. Ha nem tudunk megújulni, a fogaink törékennyé válnak, hajlamosak lesznek a törésre, ahogy a dentin elveszti rugalmasságát.

Tippek a fogak élettartamának meghosszabításáshoz.

1. Kerülje a felesleges erőkifejtést, fogait ne használja tárgyak megtartására vagy a csomagok felnyitására. Ha nagy tömése vagy gyökérkezelése van, beszéljen fogorvosával a specifikus tömőanyagokról vagy koronákról, amelyek megvédhetik fogait a berepedezéstől vagy a töréstől.

2. Ha hiányoznak őrlőfogai vagy metszőfogai, egyenletesen ossza el a rágóerőt, hogy elkerülje a megmaradt fogak túlterhelését. A hiányzó fogak pótlása megoldható híddal, implantátummal. Rendszeresen ellenőriztesse műfogsorát, hogy megbizonyosodjon arról, hogy megfelelően illeszkednek-e, és cserélje ki legalább tízévente.

3. Csökkentse a zománc- és dentinveszteséget puha sörtéjű fogkefék és nem koptató hatású fogkrémek kiválasztásával. Ha lehetséges, csökkentse a savas élelmiszerek (citrom, almaecet) fogyasztását, vagy a refluxnak vagy a hányásnak való kitettséget.

4. A nyál véd a savas támadások ellen, kiöblíti a fogainkat, és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. De a nyálunk minősége és mennyisége csökken a nyálmirigyeink életkorral összefüggő változásai, valamint bizonyos, krónikus betegségek kezelésére felírt gyógyszerek miatt. Beszéljen kezelőorvosával a nyálának javítására vagy a refluxbetegség kezelésére, és az erózió megelőzésére szolgáló egyéb gyógyszeres lehetőségekről.

5. A fogínybetegség kezelése csökkenti az íny zsugorodását, amely jellemzően a viszonylag sötétebb foggyökereket teszi láthatóvá, s hajlamosít a lyukak kialakulására.

6. Az öregedés hatással lehet a kézügyességünkre és a látásunkra, így nem tudjuk olyan hatékonyan megtisztítani fogainkat és ínyünket, mint korábban. Beszéljen fogorvosával, aki segíthet a fogak tisztításában, termékeket és eszközöket ajánl az ön helyzetének képességeinek figyelembe vételével – olvasható a theconversation.com oldalán.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés