A magántulajdonban lévő kórházakban ápolt betegeknél több a vérkeringési és műtéti fertőzés, és gyakoribbak az elesések. Ezt állapította meg a Harvard Egyetem és a Chicagói Egyetem oktatói által készített új tanulmány.
Korábbi tanulmányok szerint a magántulajdonban lévő egészségügyi társaságok betegei magasabb költségeket fizetnek, de alacsonyabb a személyzet létszáma. Ráadásul az idősotthonok esetében magasabbak a halálozási arányok.
A tanulmány szerint a magántársaságok több, mint 200 kórházat vásároltak ki. A becsléseik szerint a kórházi sürgősségi osztályok 40%-át magántőke-támogatású társaságok irányítják.
A társaságok, amik felvásárolják ezeket az intézményeket, általában jelentős összegű adósság vállalással tudják ezt megtenni. Azt remélik, hogy néhány éven belül majd nyereséggel adhatják el. Az elmúlt évtizedben 1 billió dollárt fektettek be egészségügyi vállalatokba a magas hozam reményében.
Az adósság költségterhet jelent. A tulajdonosaik gyakran a dolgozók elbocsátásával csökkentik az egyéb kiadásokat. Ezen kívül az ügyfelek költségeinek növelésével igyekeznek magasabb bevételt elérni – írta a tanulmányt közlő nbcnews.
51 magántőke-társaság tulajdonában lévő akut ellátó kórház betegeinek orvosi eseteit hasonlították össze 259 nem cégtulajdonban lévő, akut ellátó kórház adataival. Elsőre azt az időszakot tanulmányozták, amely három évvel azelőtt volt, hogy a magántőke felvásárolta volna a kórházat. Aztán az, hogy mi lett a helyzet három évvel a felvásárlás után. Az 51 kórház felvásárlására 2010 és 2017 között került sor.
Miután a kórházakat magáncégek megvásárolták, ezekben az intézményekben a betegeknél átlagosan 27%-kal nőtt az esések, és kétszeresére a műtéti hely fertőzéseinek száma. Annak ellenére, hogy az intézményekben a műtéti mennyiség 8%-kal csökkent.
A magántőke-tulajdonú kórházak pácienseinél átlagosan 38%-os növekedést tapasztaltak olyan fertőzéseknél, ahol a kórokozók a nyaki, mellkasi vagy lágyéki nagy vénába helyezett csőből jutnak be a véráramba. Annak ellenére, hogy ezekben az intézményekben 16%-kal kevesebb volt az ilyen beteg.
Egy amerikai, 2021-es tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy „A magántőke-befektetési modell alapvetően összeegyeztethetetlen a betegeket kiszolgáló megbízható egészségügyi ellátással.”