Meghalt a fuldokló beteg, akit a vád szerint a roma származása miatt bántalmazott az Országos Mentőszolgálat mentőautójában a sofőr és a szakápoló Lajosmizsén. A vádirat szerint az életmentésére, a betegek segítésére felesküdött sofőr és a szakápoló már a kivonulás közben beszélte ezt meg. A szegénysoron lakó L. Pista bácsi gyerekkora óta tüdőbeteg volt. Emiatt fulladt, szenvedve kapkodta a levegőt. Akkor is, amikor a mentőautóban egy hordszékbe ültették. Hogy a mentősök a megegyezés szerint bántalmazhassák őt, a szakápoló szándékosan nem csatolta be a beteg biztonsági övét. Pedig ez a kötelessége lett volna.
Indokolatlanul vészfékezett
„A vádirat szerint az előzetes megbeszélésnek megfelelően a sofőr jobbra-balra cikázva vezetett. Semmilyen forgalmi ok nem indokolta, se azt, hogy vészfékezzen. Mégis ezt tette. Így a magatehetetlen beteg az ülésből előre zuhant – nyilatkozta az AcNews-nak Dr. Négyessyné dr. Bodó Marianna, a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség szóvivője. – Emiatt a beteg emiatt nyolc napon belüli sérüléseket szenvedett. Amikor a mentők észlelték, hogy a sértett előre zuhant, megálltak, ellátták a fejsérülését. Majd amikor észlelték az állapotromlását, rohamkocsit hívtak, és megkezdték az újraélesztést. Azonban a beteg meghalt.”
2 gyereke, 5 unokája gyászolja
L. István nővéréhez két órával később, hajnali fél 3-kor zörögtek be a kecskeméti rendőrök. Közölték vele, hogy a testvére meghalt. Az asszony a tragédia hírére sikoltott egyet és elájult.
Az ügyészség szerint a sértett halálát nem az előre zuhanás okozta, hanem a betegsége, ami miatt a mentőket kihívták. A vádlottak a Kecskeméti Járásbíróság előkészítő ülésén nem ismerték el a bűnösségüket. Sem akkor, sem a nyomozás során nem tettek vallomást. Mivel a mentősök a bántalmazást közfeladatot ellátó személyként közösség tagja ellen, védekezésre, akaratnyilvánításra képtelen személy ellen követték el, őket a Kecskeméti Járásbíróság 7 év szabadságvesztésre ítélheti. L. Istvánt két gyermeke és 5 unokája gyászolja.
Az AcNews az alábbi kérdéseket küldte el Győrfi Pálnak:
- Hogy fordulhatott elő, hogy az életmentésre felesküdött mentősök rasszista indítékkal bántalmazzák a beteget?
- Végeznek-e pszichológiai alkalmassági vizsgálatot az OMSZ-hoz jelentkezőknél?
- Hogyan gondoskodik az OMSZ arról, hogy hasonló eset ne fordulhasson elő többet?
Az Országos Mentőszolgálat egyelőre hallgat, amint válaszol, cikkünket frissítjük.