Szúró fejfájás, gyomorgörcs, hátfájás: a fájdalomat egyénileg, tűrésképességünktől függően tapasztaljuk meg. Ám vannak olyan fájdalmak, amelyek bizonyos betegségekkel vagy egészségügyi állapotokkal függnek össze, és az érintettek számára elviselhetetlenek.
A brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) összeállított egy listát arról a 20 állapotról, amelyek fájdalommal járnak, és lehetetlenné teszik az emberek számára a mindennapi feladatok elvégzését. A lista olyan jól ismert fájdalmakat tartalmaz, mint a vesekő és a csonttörés, de olyan kevésbé ismerteket is, mint a neuralgia vagy az endometriózis.
A legrosszabb fájdalmak listája:
-Övsömör
-Cluster fejfájás
-Vállmerevség
-Csonttörés
-Sudeck-kór
-Szívroham
-Porckorongsérv
-Sarlósejtes betegség
-Arthritis (Izületek gyulladása)
-Migrén
-Isiász-szindróma (Ülőideg-zsába)
-Vesekő
-Vakbélgyulladás
-Neuralgia
-Hasnyálmirigy-gyulladás
-Köszvény
-Endometriózis
-Gyomorfekély
-Fibromyalgia
-Műtét utáni fájdalom
A lista nem állít konkrét rangsort, mivel a fájdalomérzet egyénenként változó. Íme három ritka, de annál gyilkosabb fájdalom.
Neuralgia
A neuralgia hirtelen fellépő, súlyos idegi fájdalom, amelyet az idegrendszer érzékelő rostjainak károsodása okoz.
A neuralgia okai: nyomás (pl. porckorongsérv miatt), gyulladás, anyagcserezavar (pl. cukorbetegség), égési sérülés. Kezelésénél figyelembe kell venni az okokat és a fájdalom típusát. Az ok-okozati terápia általában hatékonyabb, mint a tüneti kezelés. Figyelembe kell azonban venni az egyéni kockázatot is.
Fibromyalgia
A fibromyalgiában szenvedők tünetként az egész testükben fájdalmat éreznek. A bőrtől az izmokon át az ízületekig a test minden részét érinti a fibromyalgiás fájdalom.
A fibromyalgia tünetei: koncentrációs problémák, kimerültség, reggeli fáradtság, gyomorfájdalom, fejfájás, depresszió. A fibromyalgia nem befolyásolja a várható élettartamot, és nem okoz maradandó károsodást a szervezetben. A tünetei azonban fokozódhatnak, különösen fizikai megterhelés vagy stressz esetén.
Endometriózis
Az endometriózis krónikus betegség, amely többek között extrém menstruációs fájdalommal, szexuális együttlét közbeni fájdalommal és fokozott fertőzésre való hajlamossággal jár, és meddőséghez vezethet. Az érintett nők szervezetében az endometriózis gócai a szervezet más részein – leginkább a kismedencében – fordulnak elő. Ezek a gócok úgy viselkednek, mint a méhben lévő sejtek: hormonok irányítják őket, menstruációs ciklusnak vannak kitéve, és vérzést váltanak ki.
A vér azonban nem tud egyszerűen elfolyni, ami cisztákat, összenövéseket, gyulladást és hegesedést okozhat, ami nagyon erős fájdalommal jár, szélsőséges esetben pedig más szerveket is veszélyeztet. Mivel a panaszok gyakran nem társulnak a betegséghez, hónapokig vagy akár évekig is eltarthat, mire az endometriózist diagnosztizálják.