Mivel fáj… az emberek általában nem szeretnek gondolkodni. Ezért a kutatók azt javasolják, hogy a szellemi erőfeszítést végző embereknek jutalmat kellene biztosítani a munkájukért.
„Azt gondolhatnánk, hogy az emberek szeretnek intenzíven gondolkodni. Eredményeink azonban azt sugallják, hogy ez a következtetés téves: az emberek valójában nem szeretik a szellemi erőfeszítést” –mutat rá Dr. Erik Bijleveld.
A tudós és csapata megvizsgálta, hogy milyen érzések társulnak a szellemi megerőltetéshez, és hogy ezek összefüggésben vannak-e a szellemi tevékenység típusával. Összesen több mint 4500 ember, 30 országból vett részt a tanulmányban a legkülönbözőbb társadalmi csoportokból.
Összesen több mint 350 különböző kognitív feladatot alkalmaztak – mint például egy új technológia megismerése, eligazodás egy új környezetben, golfütések megtanulása vagy virtuális valóságban való játék – írja a polsatnews.pl.
Az önkéntesek beszámoltak a kutatóknak az erőfeszítésük intenzitásáról és az olyan kellemetlen érzésekről, mint a frusztráció, bosszúság, stressz vagy ingerültség. Minden csoportban és feladatban minél intenzívebb volt a mentális erőfeszítés, annál erősebbek voltak a résztvevők által tapasztalt negatív érzések.
„Fontos, hogy a szakemberek, például a mérnökök és a tanárok ezt szem előtt tartsák, amikor feladatokat, eszközöket, felületeket, alkalmazásokat, használati utasításokat vagy más anyagokat terveznek. Amikor az embereknek jelentős szellemi erőfeszítést kell tanúsítaniuk, akkor támogatni vagy jutalmazni kell őket erőfeszítéseikért” – mondta a kutató.
De akkor miért sakkoznak emberek milliói?
„Mert megtanulhatják, hogy a mentális erőfeszítés bizonyos tevékenységeknél jutalomhoz vezethet. Ha a sakkozás előnyei meghaladják a költségeket, az emberek dönthetnek úgy, hogy játszanak, sőt, azt állítják, hogy élvezik a sakkot” – mondja Dr. Bijleveld.