Az OTP a közelmúltban mérte fel a lakosság öngondoskodási hajlandóságát – számolt be az economx, a feltárt helyzet pedig egyenesen nyugtalanító. A válaszadók 82 százaléka tisztában van azzal, hogy idős korában nem jön majd ki a nyugdíjából. Ennek ellenére a lakosság fele egyáltalán nem tesz a jövőjéért és megtakarításai sincsenek.
A reprezentatív kutatás a 18 és 70 év közötti, bankkapcsolattal rendelkező személyek öngondoskodási szokásait mérte fel. Az OTP közleményéből kiderül, hogy az úgynevezett öngondoskodási főindex nálunk 54 ponton áll. Ez a pontszám közepes pénzügyi tudatosságot mutat. Az átlagot felfelé húzza a lakosság egyharmada, akik nagyon tudatosan terveznek és gondoskodnak is a jövőjükről. Többségük rendszeresen félretesz a nyugdíjra, esetleg értékpapírból származó bevételekre számít. Sokan tervezik ingatlan bérbeadásából kiegészíteni a nyugdíjukat. Azok, akik nem tesznek félre, elsősorban gyermekeik segítségét kívánják majd igénybe venni az állami nyugdíj mellett, illetve élethosszig tartó munkára számítanak.
A válaszadók egytizede közölte, hogy pénzügyeiket illetően vannak 5, illetve 10 évre szóló tervei. A többség ellenben legfeljebb csak 3 évre tervez. Sajnos 35 százalék azonban kizárólag a mának él és egyáltalán nem gondol a holnapra. Ők általában úgy vélik, a gondoskodás az állam feladata.