Társra találni, közös jövőt építeni, együtt öregedni – pillanatok, melyeket a boldogító igennek köszönhetünk. Azonban egy friss amerikai kutatás meglepő eredményre jutott. A házas emberek nagyobb eséllyel válnak demenssé, mint azok, akik egyedül élik mindennapjaikat. Mindez azért is meglepő, mert a közelmúltban még arról szólt a fáma: hosszabb életre számíthatnak és kisebb eséllyel lesznek szívbetegek azok, akik örök hűséget fogadtak egymásnak – írja a Science Alert.
A tanulmány a Floridai Egyetem orvosi karának kutatói által készült, akik több mint 24 ezer idős ember egészségügyi adatait vizsgálták, 18 éven keresztül. Az átlagéletkor 71,8 évre tehető, a résztvevőket pedig négy csoportba sorolták: házasok, özvegyek, elváltak és szinglik.
A kutatók szerint a magányos farkasok 40 százalékkal kisebb eséllyel váltak demenssé, mint házas társaik. Az özvegyeknél ez az arány 27 százalék, az elváltaknál pedig 34 százalék volt. Amikor azonban figyelembe vették az olyan további tényezőket is, mint a genetikai hajlam, az iskolázottság vagy más egészségügyi problémák, az özvegyek előnye megszűnt – bár gyűrűtlen társaiknál még így is 24 százalékkal, az elváltaknál pedig 17 százalékkal alacsonyabb szinten maradt a demencia kockázata.
Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a kutatás nem bizonyítja egyértelműen, hogy a házasság okozza a demenciát. A különbségek hátterében más tényezők is állhatnak. Például az, hogy a házastársak hamarabb észreveszik egymáson a tüneteket, így náluk gyorsabban felállítható a diagnózis. Míg az egyedül élők esetében az orvos felkeresése jócskán elhúzódhat.
Ugyanakkor a kutatók szerint érdemes megvizsgálni, hogy miért mutatkozik ilyen mértékű különbség. Az egyik lehetséges magyarázat szerint az egyedülálló személyek szorosabb kapcsolatot ápolnak barátaikkal, szomszédaikkal. Továbbá aktívabb közösségi életet élnek, ami köztudottan segít megelőzni a szellemi hanyatlást. Emellett arról is érdemes szót ejteni, hogy egy esetleges válás vagy a partner elvesztése után megnőhet a társas aktivitásra való igény.
A tanulmány eredményei ellentmondanak korábbi vizsgálatoknak, amelyek még azt állították, hogy a házasság csökkenti a demencia kialakulásának esélyeit. A tudományos közösségek ezért további vizsgálatokat sürgetnek.
Ami biztos: mentális egészségünket nem csupán családi állapotunk határozza meg. A társas kapcsolatok, a testi aktivitás, az egészséges életmód és a lelki-szellemi kihívások mind-mind szerepet játszanak abban, hogy mennyire maradunk épek idős korunkban.