„Oroszország minden szükséges intézkedést megtesz biztonsága érdekében, tekintettel a NATO-hajók jelenlétére a Fekete-tenger térségében. A NATO-hajók koncentrált jelenléte, figyelembe véve Bulgáriát és Romániát is, a szövetség tagjainak számító part menti államokat, különösen a jelenlegi helyzetben további fenyegetéseket jelent” – közölte Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő.
Emlékeztetett arra, hogy a Montreux-i Egyezmény szabályozza a nem fekete-tengeri országok vízterületen való tartózkodásának rendjét. Ennek betartását Törökország felügyeli, amely „elég egyértelműen teljesíti feladatát” – hangsúlyozta az elnöki szóvivő.
A Montreux-i Egyezményt 1936-ban fogadták el. Megőrzi a kereskedelmi hajók szabad mozgását a Boszporusz- és a Dardanellák-szoroson keresztül békeidőben és háborúban, de eltérő hajózási szabályokat állapít meg. A dokumentum három hétre korlátozza a nem fekete-tengeri államok hadihajóinak a Fekete-tengeren való tartózkodását, sőt, vészhelyzetben Törökország megtilthatja vagy korlátozhatja a hadsereg áthaladását is a szorosokon.
Zelenszkij előző nap hagyta jóvá Ukrajna tengeri biztonsági stratégiáját. Ez különösen a haditengerészeti erők valamennyi haderőnemének részvételével történő kiépítését, a NATO-erők állandó jelenlétének biztosítását a Fekete-tengeren, valamint közös járőrözések szervezését irányozza elő az Azovi és Fekete-tenger medencéjében – írja a ria.ru orosz hírportál.
A háború kezdete óta Törökország élt a Montreux-i Egyezményben biztosított jogkörével, és megtiltotta a hadihajók áthaladását a szorosain. Az ország védelmi minisztériuma többször is kijelentette, hogy a dokumentum alkalmazását helyes, a stabilitást biztosító döntésnek tartja.