Eisler József főbusó a fiaival elkapja és jól megtáncoltatja a szemrevaló menyecskéket.
Soha ennyi mohácsi busó még nem vett részt a télűzésben, mint ahányan idén készülnek. A hírek szerint az öt napig tartó rendezvényen 2200 maskarás és 70 busócsoport kergeti majd el a telet. Legalább 200 program várja majd a városba érkező mintegy 100 ezer turistát.
A mohácsi főbusóként ismert Esiler Józsefet és 10 társát épp félúton Nagykanizsa és Somogyszil között értük el. Mint mondta, egyik fesztiválról a másikra tartanak, mindenhol nagyon örülnek a télűző maskarásoknak.
Ha hívják, a társaival általános iskolákba is ellátogat, ahol a busójárás hagyományairól mesél. Gúnyája alatt mindig mosolyog, mikor látja a tanár nénik arcán a kíváncsisággal vegyes borzongást. De ugyanezt tapasztalja a turisták esetében is.
„Idén február 16-án, azaz csütörtökön kezdődik és 21-éig tart a mohácsi busójárás – árulta el az AcNews-nak József. Aki először 47 éve, még kiskamaszként húzta magára a félelmetes maszkból, birkabőrből álló gúnyát. Akkoriban egy központi raktárban őrizték a jelmezeket, mire rá került a sor, mind elfogyott.
Az elkámpicsorodott fiúnak végül az édesapja az ágyús csapattól szerzett egy komplett rémgúnyát, azóta is őrzi a benne töltött varázslatos percek emlékét. Közben elszaladtak az évek. Józsefből helyi nevezetesség, a mohácsi busójárás 2009-ben a Világörökség része, 2012-ben pedig hungarikum lett.
„A fiaim közül most csak Norbi kísért el, míg Zsolti majd Mohácson csatlakozik hozzánk. Civilben kőfaragó vagyok, minden évben másik maszkot készítek fűzfából a magam és a gyerekeim számára. Mindezt azért, mert nem szeretném, ha felismernének a turisták a tavalyi maszkom alapján. És akkor oda a varázs, oda a titokzatosság” – folytatta a főbusó.
Kérdésünkre nem is titkolja, a busók mindig elkapják és alaposan megtáncoltatják a szemrevaló menyecskéket, miközben sok férfi a sikítozó feleségére mutogat, hogy véletlenül se hagyják ki az asszonyt a táncrendből.