A 24.hu dr. Nagy Bence munkaügyi szakjogászt kérdezte a sokunkat foglalkoztató kérdésről. Nagyon nehéz is megközelíteni a témakört, hiszen rengeteg jogszabályt kell figyelembe venni, melyek közt vannak olyanok, amelyek ütköznek is egymással.
A védőoltás nemcsak minket véd meg, de egyúttal másokat is, hiszen amennyiben megkaptuk azt, kisebb eséllyel fertőződhetünk meg, és így terjeszthetjük a vírust. A védőoltás tehát túlmutat saját egészségünk megőrzésén, vagyis ha egy munkahelyen valaki nem él a védőoltás lehetőségével, nemcsak saját szervezetét teszi ki a megbetegedés kockázatának, de a vele együtt dolgozókét is. A koronavírus-elleni védőoltás azonban továbbra sem kötelező, mindenki szabadon dönthet, hogy él-e a lehetőséggel.
Arra a kérdésre, hogy a megkövetelheti az oltást a munkáltató, a szakember azt a választ adta, hogy elméletileg nem zárja ki ezt jogszabály, de álláspontjuk szerint jelenleg nincs olyan munkakör, ágazat, munkakörnyezet, ahol per-biztosan kötelezhetné a munkáltató a munkavállalót az oltásra. Az is biztos, hogy a munkáltatónak több szempontot kell figyelembe venni a kérdést illetően.
„Mindenkinek joga van szabadon megválasztani, hogy igénybe vesz-e egy egészségügyi ellátást vagy sem. Ez a személyiségi jog az emberi méltóság része, és nagyon kis körben korlátozható csak. Mivel a Covid-19 vakcinák nem kötelező oltások, így a jogalkotó nem törte át az egyén e személyiségi jogát. Ez a szabad döntési jog azonban ütközhet mások egészséghez való jogával, hiszen ha az egyén úgy dönt, hogy nem kéri az oltást, nem zárható ki, hogy emiatt más munkavállalók megfertőződjenek a munkahelyen. A munkáltató pedig a jogszabály szerint köteles biztosítani a munkavállalók egészséges környezethez és biztonságos munkavégzéshez való jogát. Ez a jelenlegi helyzetre lefordítva azt jelenti, hogy a munkáltatónak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy senki ne kapja el a koronavírust a munkahelyén” – fejti ki dr. Nagy Bence, aki hozzátette, hogy a munkavédelmi jog általában csak az elérni kívánt célt határozza meg, a kötelező védelmi eszközt nem. Tehát általánosságban köteles a munkáltató biztosítani a biztonságos munkakörnyezetet, de a Covid-19-cel szembeni védelmi eszközt nem határoz meg a jog.