Reménykeltő áttörést ért el a brit Bristoli Egyetem egy új tanulmányban, amely szerint kutyák képesek kiszagolni a Parkinson-kór jelenlétét még a korai stádiumban. Magyarországon mintegy 25 000 embert érint ez a neurodegeneratív betegség, mely remegéssel, izommerevséggel és egyensúlyzavarokkal jár. Németországban már szolgálatban is áll az első „diagnosztikai kutya” – Ludwig.
A tanulmány során két, speciálisan szagfelismerésre képzett kutyát tanítottak be arra, hogy bőrkenetminták alapján felismerjék a betegséget. A kutatás eredményeit a Journal of Parkinson’s Disease című tudományos folyóirat közölte.
„A Parkinson-kór diagnosztikáját megnehezíti, hogy főként tünetek alapján történik. A biomarkerek korai felismerése kulcsfontosságú lehet” – nyilatkozta Nicola Rooney, a kutatás vezetője. A Parkinson-kór során az agy középső területén lévő idegsejtek pusztulnak el, és ez mozgásproblémákhoz vezet. Korai felismerés esetén a terápiát is időben el lehetne kezdeni – írja a krone.at.
A kutatás során a kutyákat 90 Parkinson-beteg faggyúmintájával képezték ki. A kettős vakpróbában 40 beteg és 60 egészséges ember mintáját vizsgálták – utóbbiak korban, nemben, testtömeg-indexben és dohányzási szokásaikban hasonlóak voltak a betegekhez. A kutyák 70, illetve 80 százalékos pontossággal azonosították a beteg mintákat, és még megbízhatóbban – 90, illetve 98 százalékos arányban – az egészségeseket.
A kutatók egyelőre nem tudják, pontosan mit szagolnak ki az állatok. Bár a tanulmány szerzői nem feltételezik, hogy a kutyák rutinszerűen bevethetők lennének diagnosztikára, a német neurológus, Lars Timmermann szerint a korai felismerésben szerepük lehet. „Egy szimatoló kutya szimpatikus, egyszerű és költséghatékony módja lehet a korai diagnózisnak” – mondta Timmermann, a Német Neurológiai Társaság volt elnöke.
A németországi Bottrop városában például már aktívan használják Ludwig nevű terápiás kutyát Parkinson-betegeknél. Bár az állatok nem gyógyítanak, jelenlétük pozitív hatással van a páciensek fizikai és lelki állapotára is.
A Parkinson-kór az Alzheimer után a második leggyakoribb idegrendszeri leépüléssel járó betegség, elsősorban időseket érint. Az agy dopamintermelő idegsejtjeinek pusztulása miatt a test egyre kevésbé tudja koordinálni a mozgást, így remegés, izommerevség és járásproblémák jelentkeznek. A kutyák szimatára épülő korai felismerés új irányt nyithat a diagnosztikában – és talán egy napon a megelőzésben is.