Nagy bajban vannak az erszényes nyestek, mert a szaporodás érdekében alig alszanak.
A húsevő erszényesek hímei jellemzően párzás közben halnak meg, melynek oka jellemzően az alváshiány. A nőstények viszont akár a négy évet is megélhetik.
„Nagy távolságokat tesznek meg, hogy minél gyakrabban párosodjanak, és úgy tűnik, olyan erős a késztetésük, hogy lemondanak az alvásról, hogy több időt töltsenek a nőstények keresésével” − mondta Christofer Clemente, a University of the Sunshine Coast vezető oktatója a BBC-nek.
A kutatók 42 napon keresztül figyelték meg a nyesteket. Ebből kiderült, hogy néhány állat több mint 10 kilométert gyalogolt egy éjszaka alatt, ami az átlagos lépéshossz alapján közel 40 kilométeres emberi távolságnak felel meg − áll a tanulmányban.
„Az alvásmegvonás lehetetlenné teheti a regenerálódást, és ez magyarázatot adhat a hímeknél a párzási időszak után regisztrált halálozási adatokra. Könnyű prédává válnak, képtelenek elkerülni, hogy egy autó elüsse őket, vagy egyszerűen a kimerültségbe halnak bele. Ha a hímek a túlélésük rovására lemondanak az alvásról, az erszényes nyestek kiváló modellfajjá válhatnak az alvásmegvonás testműködésre gyakorolt hatásainak vizsgálatára” − mondta Joshua Gaschk, a tanulmány vezető szerzője.
A hím erszényes nyestek egyébként 10 hónapos korukban válnak ivaréretté, és egy aktus akár 14 órán keresztül is tarthat.