Május 7-én kezdetét veszi a bíborosok pápaválasztó gyűlése, a konklávé – írja a heute.at. A szigorúan megszabott eljárás a remények szerint legkésőbb május 19-ig lezárul és kiderül, ki követi Ferenc pápát.
A pápa nélküli időszakot szediszkavitásnak hívják. A latin kifejezés jelentése az „üres szék ideje”. Ezekben a napokban Vatikán ügyeit a bíboros dékán intézi. Ezt a posztot jelenleg a 91 éves Giovanni Battista Re birtokolja. Pillanatnyilag ő a Vatikán legmagasabb rangú méltósága, legfontosabb feladata most a pápaválasztás folyamatának felügyelete.
A tényleges választást megelőzően a konklávé előtt sor került az utolsó megbeszélésekre. Április 23-a óta a bíborosok szinte naponta üléseztek az Általános Rendgyűlésen, hogy megvitassák a leendő pápa profilját és felkészüljenek a konklávéra. Hétfőn két általános gyülekezeti összejövetelre is sor került.
Zárt ajtók mögött
A választási folyamat igazán komolyra május 7-én fordul. A konklávé 10 órakor istentisztelettel kezdődik a Szent Péter-bazilikában, amelyet Giovanni Battista Re bíboros celebrál majd. Délután 16 órakor a 133 szavazásra jogosult bíboros ünnepélyesen bevonul a Sixtus-kápolnába. Az „Extra omnes” elhangzásakor, 16 óra 30 percig minden illetéktelen személy köteles elhagyni a kápolnát és kezdetét veszi a választás. A bíborosok ezt követően zárt ajtók mögött, a legnagyobb titokban szavaznak a leendő pápáról. A szavazás rendjét a kápolnában a konklávé elnöke, a 70 éves Pietro Parolin bíboros felügyeli. Azért nem Giovanni Battista Re látja el ezt a feladatot, mert ő már betöltötte a nyolcvanadik életévét.
A pápa megválasztásához kétharmados többség szükséges, ám ilyen arányú többsége valószínűleg egyetlen bíborosnak sem lesz az első szavazás alkalmával. Éppen ezért a második naptól kezdve további szavazási fordulókat tartanak. Kettő fordulót délelőtt és kettőt délután.
Ha május 11-ig nem születik döntés, a vasárnap voksolás nélkül telik – ez lesz az Elmélkedés napja. Ha a további napok is eredménytelenül telnek, akkor a rákövetkező vasárnapon (május 18-án) sem szavaznak a bíborosok. Ehelyett elmélkednek, imádkoznak és párbeszédeket folytatnak. Ebben az esetben május 19-én, vagyis hétfőn a legutóbbi voksolás során legeredményesebb két jelöltről szavaznak csupán. E „sorsdöntő” voksolás alkalmával a két szóban forgó jelölt már nem adhatja le a voksát.
A legesélyesebb jelöltek közé sorolják Pietro Parolin bíboros államtitkárt, továbbá Matteo Zuppit, Bologna érsekét. Ott van az esélyesek között Pierbattista Pizzaballa, Jeruzsálem pátriárkája és Erdő Péter esztergom-budapesti érsek is. Sokan számítanak Luis Antonio Tagle, az Evangelizációs Dikasztérium proprefektusa, Fridolin Ambongo Besungu, Kinshasa érseke, illetve Jean-Marc Aveline, Marseille érseke győzelmére is.
A konklávé alatt a bíborosokat a Santa Marta vendégházban szállásolják el. Ebben az épületben lakott hivatali ideje alatt Ferenc pápa is. Az egyházi méltóságok a szavazások szünetében sem érintkezhetnek a külvilággal. A kommunikáció minden formája tilos a számukra, nem tarthatnak maguknál mobiltelefont, nincs internet és médiaeszközök sem. Az ablakokat is lezárják, a titoktartás megsértésén ért bíboros büntetése pedig akár kiközösítés is lehet.
„Habemus Papam”
Ha a folyamat bármelyik állomásán sikeres a választás, megkérdezik az új pápát, hogy elfogadja-e annak eredményét. Válaszolnia kell arra a kérdésre is, hogy milyen néven foglalja majd el Szent Péter trónját. Ezt követően Dominique Mamberti bíboros protodiakónus a Szent Péter-bazilika áldásloggiáján hirdeti ki, „Habemus Papam!” – azaz van pápánk. Az új pápa ezután Urbi et Orbi áldást mond.
A székesegyház előtt gyülekező tömeg ekkor már persze tudja, hogy eredményes volt a szavazás, hiszen addigra a Sixtus-kápolna kéménye fehér füstöt ereget már.