„Ez nagyon aggaszt, mert mi nem kémkedünk a barátaink után” – mondta Lars Løkke Rasmussen, Dánia külügyminisztere.
Az amerikai kémügynökségeknek azt mondták, hogy összpontosítsák erőfeszítéseiket a félig autonóm ország függetlenségi mozgalmára és az ottani ásványkincsek kitermelésére irányuló amerikai célokra – írta meg az amerikai média.
Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzés igazgatója azzal vádolta meg a Wall Street Journal-t, hogy megpróbálja aláásni Trump elnököt „politizálással és titkos információk kiszivárogtatásával. Bár nem tagadta a jelentést, azzal vádolta az újságot, hogy törvényt sért, és aláássa nemzetünk biztonságát és demokráciáját. Rasmussen, aki Varsóban egy uniós miniszteri találkozón vett részt, azt mondta, hogy a jelentés nyugtalanító – írja a BBC.
„Behívjuk az Egyesült Államok megbízott nagykövetét egy megbeszélésre a külügyminisztériumba, hogy lássuk, meg tudjuk-e erősíteni ezt az információt” – mondta Rasmussen.
A dán biztonsági és hírszerző szolgálat (PET) nem kívánta kommentálni a cikket. De a dán médiának azt mondta, hogy „természetesen” tudomásul vette az Egyesült Államok Grönland iránti érdeklődését. A Grönland iránti általános nemzetközi érdeklődés alapján a hivatal szerint megnövekedett kémkedés fenyegeti Grönlandot és Dániát.
Trump elnök többször megfogadta, hogy átveszi az ellenőrzést Grönland felett. Legutóbb vasárnap az NBC Newsnak nyilatkozva azt mondta, hogy nem zárta ki a katonai erő alkalmazását a sarkvidéki sziget elfoglalására.
„Nem mondom, hogy megteszem, de nem zárok ki semmit” – mondta. „Nagyon nagy szükségünk van Grönlandra. Grönland egy nagyon kis népesség, amelyről gondoskodni fogunk, és megbecsüljük őket. De szükségünk van rá a nemzetközi biztonság érdekében.” Egy márciusi kongresszusi beszédében Trump azt mondta az amerikai törvényhozóknak, hogy „így vagy úgy, de meg fogjuk kapni”.
Grönland, a világ legnagyobb szigete, mintegy 300 éve Dánia ellenőrzése alatt áll. A sziget saját belügyeit maga intézi, de a kül- és védelempolitikai döntések Koppenhágában születnek. A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a grönlandiak túlnyomó többsége függetlenné akar válni Dániától, de nem kíván az USA részévé válni.