ACNEWS

Ami nagy üzlet a vadászoknak, istencsapás a gazdáknak

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay
Míg a vadászok vigyorogva dörzsölik a markukat, az autósok és a gazdák is dühöngenek az elszaporodott vadak okozta súlyos károk miatt.
Hirdetés
Ad image

Megelégelte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), hogy évente 21 milliárd forint kárt okoznak a vadállatok az erdő-és mezőgazdászoknak. Ugyanis a vadásztársaságok ebből csak 3 milliárd forintot térítenek meg. Azt is csak nehezen, hosszú ideig tartó csatározással, miközben a 18 milliárd forint marad a vadásztársaságok, vadásztatók zsebében. Na, ebből lett elege a NAK-nak. A kamara úgy döntött, ezentúl nemcsak a nevében, de a hétköznapokban is harcol a tagjai érdekéért. Ezért céget alapít, és a peres ügyekben átvállalja a gazdálkodók jogos vadkár-követeléseinek behajtását. Így az érintettek minél hamarabb hozzájuthatnak az őket megillető pénzhez.

Az ötlet példaértékű, sajnos az autósok körében csak a Magyar Autóklub vállalja, hogy segít a tagjainak. Pedig az utakon egy tavalyelőtti MABISZ kimutatás szerint évente 15 ezer esetben történik vaddal ütközés. Mégis a közelmúltban hozott jogszabályok a vadkárok megtérítése kapcsán szinte hülye biztos módon védik a vadásztársaságok érdekeit. Emiatt az autósoknak szinte nulla az esélyük a kártérítésre. Aki vaddal ütközik, és nincs cascója, az mehet panaszra a sóhivatalba. Nem elég, hogy neki kell megtéríteni a kocsijában keletkező, gyakran több milliós kárt, ráadásul az elpusztult vad ára is őt terheli. És ez még a jobbik eset. Ha az autós nagyvaddal ütközik, nem ritka, hogy súlyos sérülést szenved, esetleg meg is hal.

Az infostart.hu információja szerint összesen mintegy 800 ezer nagyvad él Magyarországon. Napjainkban 17-szer több nagyvadat lőnek ki, mint az 1960-as években. Ennek ellenére az elmúlt két évtizedben pedig folyamatosan emelkedett a vadkárok mértéke. A drasztikusan növekvő vadkár fő oka a vad túlszaporodása: hatvan év alatt az öt nagyvad (gímszarvas, dámszarvas, őz, vaddisznó, muflon) létszáma legkevesebb ötszörösére nőtt.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés