Miközben a száj- és körömfájás elterjedése egyre súlyosabb károkat okoz a hazai állatállományban, egy másik, szintén haszonjószágokat veszélyeztető kór is vészesen közeledik az ország felé. Az úgynevezett kéknyelv-betegség már megjelent a szomszédos Ausztriában, és bár fertőzőképessége csekélyebb, a tejtermékek árára gyakorolt hatása így is jelentős lehet. Hazánkban utoljára 2014-ben észleltek ilyen megbetegedéseket, a járvány akkor nagyjából fél év alatt lecsengett – írja az Index.
Amint az kiderült, az osztrák gazdaságok közül már legalább 244 érintett. A betegség most terjedő, BTV–3 jelzésű típusa először 2023-ban jelent meg Belgiumban, Hollandiában, valamint Németországban. Jelenleg a vírus a juhállományra nézve a legveszélyesebb, ugyanis a megbetegedések mintegy negyede elhullással végződik. A szarvasmarhák is súlyosan megszenvedik a vírust. A beteg állatok erős fájdalmakat élnek át, a tehenek pedig kevesebb tejet adnak, ami érezhető áremelkedést okozhat a tejtermékek piacán.
A vírus elleni védekezés egyetlen hatékony módja a védőoltás. Az Európai Unió már három különböző vakcinát engedélyezett, ezek iránt hamarosan robbanásszerű kereslet várható.
„Azok, akik gyorsan cselekednek, megvédhetik az állataikat és megelőzhetik a nagyobb károkat. 80 százalékos oltási arány a cél, de ettől még nagyon messze vagyunk” – nyilatkozta Christian Zainzinger, állatjóléti szakértő.
A kéknyelv-betegség – akárcsak a száj- és körömfájás – nem veszélyes az emberre. A fertőzött állatok húsa és egyéb termékei a Nébih tájékoztatása szerint semmiféle egészségügyi kockázatot nem jelentenek a fogyasztókra nézve.
A betegséget törpeszúnyogok terjesztik, de állatról állatra közvetlenül nem terjed. Megjelenése elsősorban a meleg, csapadékos időszakokhoz köthető, míg a fagyos időjárás gátolja a terjedését. Magyarországon 2014-ben ütötte fel a fejét a kór: akkor Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád és Tolna vármegyékben azonosították a fertőzést.
A kéknyelv-betegség leggyakoribb tünetei:
- láz,
- vérzés és fekélyesedés a száj és orr nyálkahártyán,
- fokozott nyálzás, orrfolyás és kötőhártya-gyulladás,
- duzzadt száj és nyelv,
- sántaság, mivel a lábvégek vizenyőssé válhatnak és kifekélyesednek,
- bágyadtság és lesoványodás,
- hasmenés, hányás és tüdőgyulladás,
- a nyelv kékes elszíneződése vérkeringési zavarok miatt,
- a vemhes állatok elvetélhetnek.
Bár a vírus a haszonállatok körében komoly problémákat okozhat, emberekre nem veszélyes, és az élelmiszerláncba kerülő állati eredetű termékek is biztonságosan fogyaszthatók.