A rendezett köröm a megfelelő higiénia egyik alapköve, ami a nők körében egyre gyakrabban párosul műkörömmel, géllakkal. Ezzel némi energiát spórolva, ha pénzt nem is. A legtöbben pedig megbízunk az előttünk ülő szakértelmében, és egy pillanatig nem fordul meg a fejünkben, hogy azok a termékek, amiket éppen ránk kennek, mégis milyen hatással lehetnek az egészségünkre. Ahogy az Index is írja, alapesetben nem kellene félnünk, hogy megfelelnek-e a szabályoknak a géllakkok és a többi alapanyag. Azonban egyre többször fordul elő, hogy az egyre dráguló kínálat miatt az unió határain kívülről rendelik meg az emberek az eszközöket.
Külföldről hozzák be a tiltott termékeket
Ezek pedig sokszor nem is kerülhetnének forgalomba az EU határain belül. Ennek alapját képezi, hogy sok olyan összetevő létezik, amelyeket az uniós bizottság az egészségre veszélyesnek minősített, ezért azokat kozmetikumokban tilos használni. Ez a lista pedig folyamatosan frissül, így az alapanyaggyártóknak érdemes résen lenniük. A szigorú szabályok ellenére azonban mégis beszivárognak ellenőrizetlen minőségű alapanyagok is. Egy nemzetközi tanulmány most arra hívta fel a figyelmet, hogy ezek a káros termékek képesek felszívódni a körömlemezen keresztül.
Évtizedes vitának lett vége
Amióta létezik a műköröm-alapanyag, mindig kérdőjel volt, hogy ezen termékek vajon fel tudnak-e szívódni a körömlemezen keresztül vagy sem. Eddig az volt az állásfoglalás, hogy mivel a köröm egy elhalt szaruréteg, gátat szab a felszívódásnak, ám az előbb említett tanulmányban lefektették, hogy ugyan csak részben, de bizonyos összetevők mégis képesek átjutni a körömlemezen.
Az Index által megszólaltatott Gyimesi László szakértő szerint fontos tudni, hogy bár a körömépítő termékek is kozmetikumként vannak szabályozva, valójában kemikáliákról beszélünk. „Ha mondjuk literes kiszerelésben lennének, akkor már olyan kemikáliának minősülnének, mint egy vegyipari termék. A műkörömzselének ugyanis az alapja (50–90% arányban) a padlógyanta, vagyis epoxigyanta. Ez alapvető esetben nem kozmetikai célokra szolgál, de alternatív módon feltalálták, hogy műkörömépítő anyagként is jól működik. A padlógyanta kapásból H317 veszélyességi besorolású, ami azt jelenti, hogy allergiás bőrreakciót válthat ki, ehhez képest a körömkozmetikumra ezt nem kell ráírni jelenleg (kivéve, ha HEMA-t tartalmaz), csak azért, mert az kozmetikumnak minősül. Ez ebből a szempontból egy elég szürke zóna” – mondta Gyimesi. Elmondása szerint a legnagyobb kockázatok között van a szenzibiláció, illetve sokszor találkozhatunk allergiás reakcióval is. Bizonyos anyagok pedig rákkeltőek vagy reprodukció gátlók. Azaz mérgező hatással vannak a magzatra, termékenységre.