A kínai kutatók 25 elhízottnak minősített önkéntest vizsgáltak 62 napon keresztül. Ez alatt részt vettek egy időszakos energiakorlátozási (IER) programban – egy olyan rendszerben, amely a kalóriabevitel gondos ellenőrzését és néhány napos koplalást foglal magában.
A vizsgálatban részt vevők nemcsak fogytak átlagosan 7,6 kilogrammot, hanem az elhízással összefüggő agyi régiók aktivitásának változásai is megfigyelhetővé váltak. Kiderült, hogy az IER-diéta megváltoztatja az emberi agy-bél-mikrobióma tengelyt” – mondja Qiang Zeng, a kínai Second Medical Center egészségügyi kutatója.
A bél mikroorganizmusainak összetétele összefügg az agyi régiók aktivitásában megfigyelt változásokkal a fogyás alatt és után.
Jelenleg nem világos, hogy mi okozza ezeket a változásokat, hogy a bél befolyásolja-e az agyat, vagy fordítva. Tudjuk azonban, hogy a bélrendszer és az agy szoros kapcsolatban van egymással, így az agy bizonyos régióinak kezelése egy módja lehet a táplálékfelvétel szabályozásának – írja a sciencealert.
A mikrobiom olyan anyagokat termel, amely az idegeken és a vérkeringésen keresztül eljut az agyba. Cserébe az agy szabályozza az étkezési viselkedést, az étrendünkből származó tápanyagok pedig megváltoztatják a bélmikrobióma összetételét.
Világszerte több mint egymilliárd emberről azt gondolják, hogy elhízott, ami számos egészségügyi probléma fokozott kockázatához vezet, a ráktól a szívbetegségig. Ha többet tudunk arról, hogy agyunk és bélrendszerünk hogyan függ egymástól, az óriási változást hozhat az elhízás hatékony megelőzésében és csökkentésében.