ACNEWS

Az olasz alkotmánybíróság elvetette az eutanázia engedélyezését, és elfogadta az igazságügyi reformot szorgalmazó népszavazást

Az élet védelmére hivatkozva nem engedélyezte az eutanázia bevezetését kezdeményező referendumot a legfelsőbb bírói testület, amely elfogadta a jobboldali Liga szorgalmazta referendumot az igazságügyi reformról szerdán.

Hirdetés
Ad image

Az élet védelmére hivatkozva nem engedélyezte az eutanázia bevezetését kezdeményező referendumot a legfelsőbb bírói testület, amely elfogadta a jobboldali Liga szorgalmazta referendumot az igazságügyi reformról szerdán.

Matteo Salvini, a Liga vezetője a közösségi oldalán győzelemnek nevezte az alkotmánybíróság döntését, amely igent mondott a Liga kezdeményezte, az igazságügyi reformról szóló  népszavazás megtartására. „Visszaadtuk az olaszoknak a szót” – hangoztatta Matteo Salvini.

A jobboldali párt tavaly nyártól több mint négymillió aláírást gyűjtött össze az igazságügyi rendszer reformját érintő referendum érdekében. A népszavazást valószínűleg tavasszal tartják meg.

A Liga el akarja töröltetni azt a 2012-es törvényt, amely kizárta a politikai életből és megválaszthatatlanná tette a jogerősen több mint két évre elítélt volt parlamenti képviselőket vagy volt kormánytagokat. A párt a bírói és az ügyészi hatáskör szigorú szétválasztását sürgeti, az ügyészi tanács reformját, valamint az előzetes őrizetbe vétel alkalmazásának eltörlését arra az esetre, ha a gyanúsított esetében nem áll fenn a szökés veszélye.

A Liga kezdeményezte referendum kérdései az olaszok számára érzékeny témákat érintenek, mivel a Censis közvélemény-kutató legutolsó felmérése szerint a lakosság majdnem hatvan százalékának kevés a bizalma az igazságügyben.

A Liga ez alkalommal a politikai színtér túloldalán elhelyezkedő Radikális Párttal együttműködésben kezdeményezte a népszavazást. Elemzők szerint Matteo Salvini győzelme egyértelmű, mivel népszerű kérdésben szólítja meg a szavazókat, miközben a kormány még nem tudta tető alá hozni a régóta ígért igazságügyi reformot.

Az alkotmánybíróság további referendumkezdeményezéseket vizsgált meg: elutasította az eutanázia bevezetésére vonatkozót, melyet a Radikális Párt szorgalmazott 1,4 millió aláírás összegyűjtésével. A legfelsőbb bírói testület alkotmányellenesnek ítélte meg, mivel „nem lett volna biztosított az élet alkotmányosan előírt minimális védelme, főleg a gyenge és sérülékeny személyek esetében”.

A bíróság nemet mondott a kannabisztermesztés liberalizálására is. A hatályos törvények két és négy év közötti börtönnel büntetik e könnyű drog termesztését személyes célból is, a népszavazás kezdeményezői ezt akarták módosíttatni. Az alkotmánybíróság elnöke, Giuliano Amato hangsúlyozta, hogy a referendumra vonatkozó kérelem „jogilag rosszul volt megírva”, mivel nem tett különbséget könnyű és nehéz drogok között.

Olaszországban 1974 óta tizenhét alkalommal tartottak olyan népszavazást, amely jogszabályokat törölt el, például a válás bevezetéséről vagy a pártok közfinanszírozásáról. Az ilyen típusú referendumok érvényességéhez a szavazásra jogosultak ötven százalékot meghaladó részvétele szükséges. (MTI)

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!