Az idén az első hét hónapban tervezett lakásépítések száma összesen 12 111 volt. Ez 42 százalékkal kevesebb, mint 2022 azonos időszakában. Mindez azt mutatja, hogy a júliusi nem egy kiugróan gyenge hónap volt, hanem folytatódott az év eddigi részére jellemző mélyrepülés. Így magyarázták a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatait az ingatlannet.hu szakértői.
Túl magas a lakáshitelkamat
Az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) már többször jelezte, hogy a lakásépítések és -felújítások tovább szűkülnek. Ennek oka, hogy az állami ösztönzők, a banki finanszírozás a lakosság számára már nem olyan vonó. Az igazán kívánatos lakáshitelkamatok 6 százaléktól lefelé kezdődnek.
Az építőiparosok tapasztalatai szerint a lakásépítők a CSOK aktualizálására, valamint energiamegtakarítást eredményező felújítási támogatásokra várnak. Az ÉVOSZ egyebek mellett országos lakóingatlan-felújítási program és bérlakásépítési program indítását javasolja.
Sokan a nagy bejelentésre várnak
A 24.hu szerint a kormány várhatóan heteken belül bejelenti, hogy a városokban és nagyobb falvakban 2023 végével megszűnő jelenlegi CSOK helyére milyen támogatási konstrukció lép 2024-től. Szerepel a kormány terveiben a lakóépületek energiahatékonyságának javítására szolgáló, a 2022 végén lezárult nagy sikerű állami lakásfelújítási támogatáshoz hasonló program indítása is. Mindez európai uniós támogatás segítségével, 224 milliárd forintos keretösszegből valósul meg.
A lakóépületek energiafogyasztásának 30 százalékos csökkentését célul tűző új programban vissza nem térítendő támogatást és kedvezményes hitelt lehetne igényelni; egy lakásra átlagosan összesen mintegy 11 millió forint támogatás jutna.