ACNEWS

Biblikus fát élesztettek újra

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
A Júdeai-sivatagban talált 1000 éves titokzatos magból feltámadt fa, az amit megannyiszor említettek már a bibliában.
Hirdetés
Ad image

Tudósok felélesztettek egy titokzatos, 1000 éves magot, amelyet a Júdeai-sivatagban fedeztek fel, és a belőle kinőtt fa egy, a Bibliában említett, elveszett nemzetséghez tartozhat.

A kutatóknak csaknem 14 évükbe telt, hogy fát növesszenek az ősi magból, amelyet a régészek az 1980-as évek végén ástak ki egy barlangból. A „Sába” névre keresztelt, rejtélyes példány mostanra mintegy 3 méter magasra nőtt, ami azt jelenti, hogy a tudósok végre leírhatják teljes értékű tulajdonságait. DNS-, kémiai és radiokarbon-elemzéseket is el tudtak végezni a fán, amelyek új nyomokat tárnak fel eredetéről.

A mag, amelyből Sába nőtt, Kr. u. 993 és 1202 közé datálható. Valószínűleg egy mára kihalt fa populációból maradt fenn, amely a mai Izrael, Palesztina és Jordánia területét magában foglaló Dél-Levantéban létezett, és ez az első ilyen fajta, amelyet ott találtak. A kutatók szerint a teljesen kifejlett példány lehet a bibliai „tsori” – a balzsam, amelyet a Genezisben, Jeremiás és Ezékiel könyvében a gyógyítással hoznak összefüggésbe – forrása.

„A bibliai ‘tsori’ azonossága régóta vita tárgyát képezi” – írták a kutatók a tanulmányban. Az anyag Gileád történelmi régiójához kötődik, amely a Jordán folyótól keletre, a Jarmuk folyó és a Holt-tenger északi vége között fekszik.

A kutatók azonosították, hogy Sába a Commiphora nemzetséghez tartozik, amely a mirha- és tömjénfélék (Burseraceae) családjába tartozik, amely nagyjából 200 élő növényfajt foglal magában. A Commiphora növények főként Afrikában, Madagaszkáron és az Arab-félszigeten találhatók. Egyelőre nem világos, hogy a Sába melyik fajhoz tartozik, mivel a fa még nem virágzott, és így nem termelt olyan szaporítóanyagot, amelyre a tudósoknak szükségük lenne a részletesebb elemzések elvégzéséhez – írja a LiveScience.

A Sába leveleinek és gyantájának kémiai elemzése kimutatta, hogy a fa gazdag pentaciklusos triterpenoidokban, amelyek gyulladáscsökkentő és rákellenes tulajdonságokkal rendelkező biológiailag aktív vegyületek. A levelek és a szárak a tanulmány szerint magas szkvalén-tartalommal is rendelkeztek, amely egy természetes, olajos anyag, antioxidáns és bőrsimító tulajdonságokkal rendelkezik.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!