Joe Biden amerikai elnök arra készül, hogy visszaadja a Fehér Házat Donald Trumpnak. A búcsúbeszédében, arra figyelmeztetett, hogy Amerikában felemelkedőben van egy ultragazdag oligarchia, amely veszélyt jelent a nemzet demokráciájára. (Biden idején egy másik oligarchia volt uralmon, és még ma is – a szerk.)
Az Ovális Irodából utoljára szólva Biden az ország jövőjével kapcsolatos aggodalmak egész sorát hangoztatta. Biden nagyjából 15 perces beszéde során nem nevezte meg Trumpot. Nem nevezte meg azt a „néhány ultragazdag embert” sem, akik szerinte veszélyt jelentenek a demokráciára. Hangsúlyozta azonban, hogy „egyetlen elnök sem immunis a bűncselekmények ellen”, utalva ezzel a Legfelsőbb Bíróság tavalyi döntésére Trump ügyében. (Biden a fiának adott kegyelmet nem említette – a szerk.)
A milliárdos Elon Musk Trump mellett állt a hivatalba való visszatérése előtt. Az elmúlt hetekben más prominens személyiségek, például a Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg és az Amazon alapítója, Jeff Bezos is igyekeztek a megválasztott elnök közelébe férkőzni.
„A demokráciát meg kell védeni, meg kell határozni és ki kell kényszeríteni. Amerika eszméjébe hinni azt jelenti, hogy tisztelni kell a szabad társadalmat irányító intézményeket, az elnökséget, a kongresszust, a bíróságokat, a szabad és független sajtót” – mondta Biden.
A jelenlegi helyzetet a rablóbárók 19. századi korszakához hasonlítva Biden azt jósolta, hogy a nemzetnek ismét átfogó intézkedéseket kell hoznia a gazdagok megfékezésére. Beleértve az adóemelést és a sötét pénzek kiszorítását a politikából.
Kiemelte a technológiai ipart, és bírálta a közösségi médiaplatformokat, amiért lehetővé tették, hogy az amerikaiakat „félretájékoztatás és dezinformáció lavinája temesse maga alá, lehetővé téve a hatalommal való visszaélést”.
„A közösségi média feladja a tényellenőrzést” – mondta Biden. Ezzel utalva Zuckerberg azon döntésére, hogy Trumpnak kedvez azzal, hogy cégének tényellenőrzési műveletét megszüntette. „Az igazságot megfojtják a hazugságok, amelyeket a hatalomért és a profitért mondanak.”
Biden büszkeségét fejezte ki a gazdaság és az amerikai élet kulcsfontosságú elemeinek megerősítéseként bemutatott teljesítményével kapcsolatban. Bólintva arra a régóta vallott meggyőződésére, hogy elnökségét végül széles körű sikerként fogják értékelni. (Még ha jelenleg kevesen vannak is ezen a véleményen.) – írja a Politico.
„Időbe fog telni, amíg érezni fogjuk mindannak a teljes hatását, amit együtt tettünk. De a magokat már elvetettük” – mondta, felsorolva az infrastruktúra újjáépítésére, az amerikai gyártás megerősítésére és az egészségügy megerősítésére tett erőfeszítéseket. „Ezek növekedni fognak és virágozni fognak az elkövetkező évtizedekben.”
Biden az elmúlt hónapok talán legkövetkezetesebb eredményét is megünnepelte: a szerdai napon tűzszüneti megállapodást kötött Izrael és a Hamász között.
Miközben azonban Biden továbbra is kitartott amellett, hogy legyőzhette volna Trumpot, ha versenyben marad, világossá tette, hogy továbbra is a demokraták választási vereségének fenyegető következményei miatt aggódik leginkább.
„Az elnök hatalma nem korlátlan. Nem abszolút, és nem is szabadna annak lennie” – mondta Biden, és arra kérte az amerikaiakat, hogy maradjanak elkötelezettek. „Most pedig önökön a sor, hogy őrködjenek” – zárta Biden.