Azoknál a betegeknél, akik a 2-es típusú cukorbetegség ellen egy bizonyos gyógyszereket szedtek, kisebb valószínűséggel alakult ki demencia – derült ki a Dél-Koreában végzett megfigyeléses vizsgálatból. A vércukorszint csökkentésére nátrium-glükóz-kotranszporter-2 (SGLT-2) gátlót szedőknél az az Alzheimer-kór előfordulási aránya több mint egyharmaddal alacsonyabb volt azoknál, akik a 2-es cukorbetegség elleni gyógyszert szedték. Ez derül ki egy kutatásból, amely szerint az agyi rendellenességek más célokra kifejlesztett terápiákkal is kezelhetők lehetnek.
Egészségügyi szempontból óriási eredmény
„A demencia gyógyíthatatlan, ezért a megelőző stratégia kritikus jelentőségű – mondta a Financial Times című lapnak Eun Ha Kang. Ő a legújabb tanulmány társszerzője, a Szöuli Nemzeti Egyetem kutatója. Szerinte ha egy közönséges, glükózszint-csökkentő szer képes csökkenteni a demencia kockázatát, akkor a hatás közegészségügyi szempontból óriási lenne. A BMJ című szaklapban megjelent tanulmány a Korea National Health Insurance Service, a dél-koreai egészségbiztosító adatbázisából származó információkat elemezte. Összehasonlította 110 885 olyan felnőtt, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő beteg adatait, akik 2013 és 2021 között kezdtek el szedni SGLT-2-gátlót. Valamint egy másik csoportot, akik egy másik gyógyszert, az úgynevezett dipeptidil-peptidáz-4 (DPP-4) gátlót kapták.
A kutatók ezután a 670 napos követési időszak alatt 1172 betegnél vizsgálták a demencia új diagnózisát. Azt találták, hogy a DPP-4-gátlókhoz képest az SGLT-2 gyógyszerek 35 százalékkal csökkentették a demencia kockázatát. Ezen belül az Alzheimer-kór esetében 39 százalékkal, az érrendszeri demencia esetében pedig 52 százalékkal mérséklődött a kockázat.
50 millió embert érint a demencia
Kang elismerte, hogy a demenciát vizsgáló megfigyeléses vizsgálatok „torzításra” hajlamosak, például az állapot diagnózisának esetleges késedelme miatt. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy tanulmány „jó kiindulópontot” jelent, amelyre a klinikai vizsgálatok építhetnek. Egy múlt hónapban közzétett másik elemzés hasonló eredményre jutott: az SGLT-2 gátlók csökkenthetik a demencia kialakulásának kockázatát. A demencia becslések szerint világszerte több mint 50 millió embert érint.
Nagy érdeklődést keltett az is, hogy az úgynevezett GLP-1 diabétesz- és testsúlycsökkentő gyógyszerek új típusai hogyan alkalmazhatók az Alzheimer-kór, a demencia leggyakoribb formájának kezelésére. A Novo Nordisk az Ozempicet 1840 korai stádiumú Alzheimer-kórban szenvedő betegen teszteli. A tesztsorozat része egy nagyobb kísérletnek, amelynek keretében a gyógyszer más betegségekre, például az alkoholfogyasztási zavarra és a Parkinson-kórra gyakorolt hatását vizsgálják. A tudás.hu szerint az első eredmények jövőre várhatók.