Az Európai Unió 212 millió euróból hozta létre a határait átlépő személyeket nyilvántartó beléptetőrendszert. Az EES (Entry-Exit System) célja az lett volna, hogy az Unióba belépők adatait és biometrikus azonosítóit rögzítse és tárolja. Hiába áll készen azonban az Unió eddig legnagyobb számítógépes rendszere, kiderült, hogy a beszerzést egy francia cég orosz alkalmazottai intézték. Utóbbiak pedig az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) felügyelete alatt tevékenykedtek. Az ügyben már az Európai Ügyészség is vizsgálatot indított – tudósított az economx.hu a Financial Times értesülései nyomán.
Az Európai Unióba belépő harmadik országbeli utazók személyi adatait és biometrikus azonosítóit (arcképüket és ujjlenyomataikat) a tervezett menetrend szerint 2024. október 6-tól kezdve rögzítették volna az EES rendszerben. Most kiderült, hogy mondvacsinált okokon túl az is közrejátszott az élesítés elhalasztásában, hogy a szupertitkos rendszerhez hozzáférést szereztek az orosz titkosszolgálati szervek. A rendszer kiépítésére korábban a francia Atos és az olasz Leonardo nevű cég kapott megbízást. A franciáknak azonban akkoriban volt egy moszkvai telephelyük is, amelynek munkatársai 2021-ben segítettek a rendszer szoftvereinek beszerzésében. Nagyon kínossá teszi az esetet a körülmény, amely szerint az oroszországi fióktelep az FSZB jóváhagyása nyomán működött. Egy orosz informatikai szakértő kijelentette, hogy az FSZB által kiadott licensz gyakorlatilag hátsó ajtós hozzáférést biztosít számukra a programhoz.
Az Atos működését és kapcsolatait is vizsgálja az Európai Ügyészség, az uniós biztonsági rendszerek felügyeletét ellátó EU-Lisa pedig azzal nyugat, hogy nincs jele az orosz befolyásnak a rendszerben. Hozzátették, hogy a rendszer bevezetése előtt biztonsági teszteket fognak végrehajtani. Némi zavart okoz azonban, hogy az Unió csalások elleni szerve, az OLAF megállapította, az EU-Lisa által alkalmazott biztonsági eljárások nem voltak elégségesek a biztonsági kockázatok kezelésére.