ACNEWS

Brutális katasztrófa az Alföldön, több ezer elhullott őzet találtak

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay
Rejtély a szakemberek számára, mi okozta a térségben a brutális őzpusztulást, a fővadász szerint a vízhiány és a mérgezés lehet az egyik ok.
Hirdetés
Ad image

Brutális katasztrófa történt az Alföldön, két év alatt mintegy 5 ezer őz pusztult el, a szakemberek számára rejtély, mi okozta az állomány 20 százalékos csökkenését. A delmagyar.hu beszámolója szerint a vármegyében a 2000-ben 14 240-re becsült egyedszám 2022-re megduplázódott, majd a 29 ezres állomány mostanra 24 ezerre csökkent. De a Csongrád-Csanád vármegyét részben magába foglaló Maros-Csongrád Tájegységben még rosszabb a helyzet: itt 30 százalékkal csökkent az őzállomány.

Soós László, a Maros-Csongrád Tájegység fővadásza a portálnak úgy vélte, a vadpusztulás okai között szerepel az élőhelyek pusztulása, a vízhiány illetve az éghajlatváltozás. És az újonnan megjelenő gombafajok toxinjai is. Ezek idegrendszeri tüneteket okozhatnak. Hozzáteszik, hasonló fertőzések állhatnak a dámok agancstövének rothadása mögött is, ami hatással lehet a szaporodásbiológiára.

Tovább gyengítik az őzállomány immunrendszerét az aszályos nyarak és a korai betakarítás miatt fellépő táplálékhiány is. Ennek hatására az állatok szervezetében elszaporodhatnak a külső- és belső kórokozók, paraziták. A vadak így egyre rosszabb állapotban vágnak neki a téli időszaknak. Emellett a ragadozókkal is probléma van, jelentősen elszaporodtak a sakálok. A fővadász szerint a rendszert összességében kell vizsgálni, amelynek egyik kis szelete a vadgazdálkodás. A Dél-Alföldön hatvan-hetven éve jelent meg az őz, amely birtokba vette a mezőgazdasági területeket.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés